Hengâme-i Gam

21 Mart Dünya Şiir Günü münasebetiyle, şiirimi paylaşmayı düşünmüştüm. Hazır Nevruz Bayramı da gelmişken; baharlı çiçekli, mavili yeşilli, dizelerimi takdim etmek ne güzel olurdu...

M.S. 2. yy.'dan bu yana çeşitli etkinliklerle kutlanan Nevruz, Farsça'da yeni gün anlamına gelmekte. Her ulusun kendi kültür değerleriyle özleştirip, baharın gelişinin coşkuyla karşılandığı, umutların çiçek açtığı bu günü birlikte kutlamak isterdim.

-

Günlerin ayları, ayların yılları kovaladığı ömrü hayatımız her gün hayretle izlediğimiz olaylarla dolu...

Neye nasip neye kısmet diye bir söz var ya hani!

Uyuduğun gibi uyanamazsın mesela. Yahut akşam Diyarbakır'da uyursun, sabah da Muş'ta uyanırsın gibi bir şey oldu.

Aklımın mantığımın almadığı, neler oluyor ülkemde dedirten yahut olmaz böyle şey diye haykırarak adeta siyasetin enkazında kaldım. Sesimi duyan var mı desem de kimse elimden tutamaz çünkü benim gibiler de enkazın altında.

Göçük gittikçe derinleşiyor...

-

Boğaziçi Üniversitesi'ne tepeden inme rektör atadılar. Hocalar ve öğrenciler protesto ediyor, kimse duymuyor...

Andımız kaldırılıyor. Milletimizin ortak adı, Çanakkale ruhu katlediliyor. Kimse duymuyor...

Gezi Parkı'nı İBB'den alıp Vakfın üzerine tapuluyorlar. Kimse duymuyor...

İstanbul Sözleşmesini imzalayan aynı iktidar, vazgeçen aynı iktidar! Çağdaş hukuktan hızla uzaklaşıyoruz; Ortadoğu zihniyetine koşuyoruz kimse duymuyor...

Kadın ve çocuk haklarını korumaya yönelik, uluslararası İstanbul Sözleşmesinin iptaliyle selam yollanan tarikatlar ve cemaatler alkış tutuyor. Kimse anlamıyor.

"Biz parti kapatılmasına karşıyız" diyerek HDP'ye kapatma davası açılarak gerginliğe ve siyasal tansiyonun yükselmesine neden oluyorlar. Partinin kapatılması siyasetin alanını daraltır ve terör örgütünün zeminini güçlendirir. Bölge seçmenini hayal kırıklığına uğratır. Siyasi parti kapatma kararı vermek yerine, demokrasi ve hukuk sınırları içerisinde çözümler üretmeliyiz.

HDP'de ivedilikle Kandil vesayetinden bağımsız olmalı ve sivil bir siyaset benimsemeli.

Ve bir gece ansızın koltuğundan oluyor; Merkez Bankası Başkanı. Teşekkürler yağdırıyor. Şaka mı kinaye mi davranıyor. Bir görev beklentisi içinde mi kimse çözemiyor...

Üniversiteler toplumun beyni ise Merkez Bankası ülke ekonomisinin kalbidir. 20 ayda 4 başkan ve dalgalanmaktan yorgun düşmüş piyasalar ekonomide istikrarsızlık yaratıyor. Yoksul daha da yoksul, zengin daha da zengin oluyor.

Adını koyamadığım bir siyaset var ülkemde.

Anayasa'nın 103. maddesindeki cumhurbaşkanlığı andında açıkça yazan tarafsızlığı hükmündeki madde, AKP genel başkanlığına seçilmiş Cumhurbaşkanını 80 milyonu temsil durumunu bağdaştırmıyor.

Parlementer sistemde, yürütme organının yasama organının denetiminde olduğu, demokratik sistemde, cumhurbaşkanının veto hakkı bulunmaktaydı. Artık KHK yetkisine sahip.

Hengâme-i Gam özellikle son dönemlerde toplumsal barış ve ulusal dayanışma yara alıyor. Hala bekâ sorununu tartışıyoruz. Sorun nereden kaynaklanıyor kimse düşünmüyor...

Yandaş gazetenin "Meclis isterse hilafeti ihya edebilir!" sözü Cumhuriyet karşıtlığını açıkça ifade eden bir sözdür. Hilafet Ortaçağ'a dönüş demektir. Kimse fark etmiyor.

"Milli kültürümüze, geleneklerimize uymuyor" denildiğinde iki hadis, bir ayet okunduğunda, yerlilik ve millilik sözüyle bizim muhafazakar ve din-dar kesimimiz Batı karşıtlığıyla aslan kesilir. Pardon Müslüman kesilir.

-

Bir ülkede siyaset anlamını ve önemini yitiriyorsa; siyasilerin sözlerinin nesneye dönüşmesindendir...

Söz'ün ağırlığı siyasetin devamıdır...

Siyaset söz'ün geleceğine bağlıdır...

Siyaset hazırlık aşaması değildir. Başarısızlık üzerine, başarı getirilemez...

Siyaset duyu ve duygularla var olmalı...

Siyaset ne duygudur ne duygusuzluk...

Siyaset dengedir!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyda Çelebi
Şeyda Çelebi - 3 hafta Önce

Esra'm;Naif çığlıklarını duyması gereken kulaklar asla duymayacak.Yine de bu susmayı gerektirir mi?Hayır.Elinle düzeltmeye gücünün yetmediğini,dilinle düzeltebilirsin.Vicdanının sesi hiç dinmesin.Aydınlık yüzlü kardeşim,kalemin hep yazsın.Nevruzun,şiir günün,her günün kutlu ve mutlu olsun.

Hayrettin YAZICI
Hayrettin YAZICI - 3 hafta Önce

Tebrikler sadece şu kadarını söylemeliyim duygunun hakim olduğu bir düzlemde akıl işlevizdir ... Tebrikler....

Aykut Veli YILDIZ
Aykut Veli YILDIZ - 3 hafta Önce

Değerli Esra Hanım, ülkemizin en önemli sorunlarını dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Yüreğinize, fikrinize sağlık. Türkiye, özellikle son 10 yılda “Makyavelist” bir düşünce tarzıyla yönetiliyor. Amaçlarına ulaşmak ve iktidarını sürdürebilmek için için her yolu mübah gören bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız. Halk nezdinde algı yaratmada, gerçekleri gizlemede ve beyin yıkamada Hitler’in Propaganda Bakanı Goebbels’i dahi çok gerilerde bırakacak bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız.
Bu karanlık dönem de geçecektir mutlaka. Karanlığın en koyu olduğu an, aydınlığın en yakın olduğu zamandır.
Selam ve muhabbetlerimi sunarım.

Kalender Yürüten
Kalender Yürüten - 3 hafta Önce

Eline yüreğine sağlık esracım

Murat Ünver
Murat Ünver - 3 hafta Önce

Malesef Sultan Abdülhamit handan itibaren bu dine bu bayrağa ülkeye kim şeffaf iyilikle yönetmeye kalktiysa hepsi infaz edildi teröre sanatçı kanaat önderleri ile yaklaşıldı yüzlerce cana mal oldu İstanbul sözleşmesi n imzalayan Ahmet Davutoğlu o sözleşme ile binlerce kadın ben güçlüyüm diyerek ortalıkta heba oldu ülkenin çalışanı olan bir banka başkanı ülke yonetimini dinlemeyip hergun faaiz artırımı yapma cesati gösteriyor da ben bir vatandaş olarak diktatör istiyorum kuzu postuna bürünmüş o kadar çakal varki bu ülkede ....

Davut Yaşar
Davut Yaşar - 3 hafta Önce

Nevruz,ya da bahar bayramının kendi kültür değerleri ve desenleriyle bezenmiş ama insanlık değerleri ekseninde ortak bir insanlık coşkusu ile kutlamak arzusuyla,böyle harika ve asil bir ideal ile kutlama özlemi ile ulusal olana ve alan sorunlarına giriş yapmak evrensel ve milli bilincin gereğidir ve bu varoluş hali değerli yazar ve şairimiz Esra Dede Karaca hanımefendi kardeşimize çok yakışmaktadır.
Ülkemizin ve halkımızın şu konjonktürde içinde bulunduğu kaos,karanlık ve belirsizlik haline bir aydın yazar ve sanatçı duyarlığı ile temas etmesi ve anlamlı tespitler yapması da değerlidir,umut vericidir.Zira problemlere böylesine bütüncül,akıl ve vicdan ölçüleri içinde sanatsal bakabilen yazar ve şairlerimizin varlığına tanıklık etmek geleceğimize dair umut duygularımızı güçlendirmektedir.
Kıymetli yazar-şair kardeşimiz Esra Dede Karaca hanımefendiye bu veciz yazısı için teşekkür ediyorum,kendilerini kutluyorum..

Zehra ESER
Zehra ESER - 3 hafta Önce

Çok güzel olmuş Teyzeciğim . Bir devlet zaten laik olmaktan çıktığında iş bozuluyor. Akıl ve bilim din ve vicdan bunlar aynı safhada işe su katmayı andırıyor diyebilirim . Her zaman yanındayım bu çakışmalarını sürdürmeni diliyorum

Sebnem A.
Sebnem A. - 3 hafta Önce

Kalemine saglik insAllah aydinlik guzel gunler yakindir .Temennimiz bu ulkenin hak ettigi degerler dogrultusunda var olmasidir