CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Ankara'da torbacılara öldürtülen Ülkü Ocakları genel başkanlarından Sinan Ateş cinayetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü'de yer alan ifadelerinde Müsavat Dervişoğlu, "Bu iş ocak aklıyla olan iş değil" dedi.

İsmail Saymaz'ın sorularına Dervişoğlu'nun verdiği cevaplar şöyle:

- Türkiye, Sinan Ateş davasını konuşuyor. Ateş iddianamesine bakabildiniz mi? Ne düşünüyorsunuz?

Muharrem İnce dükkanı kapattı Muharrem İnce dükkanı kapattı

- Ciddi bir soruşturma yapılmamış. Suçluların himaye edildiğini gerçeğiyle buluştum. Benim gözümde o bir hukuki metin değil, hukuk tarihimizin çamurudur.

Belki bir dönem adaletin tecelli etmesini engelleyebilirler ama kimse adaletten kaçamaz. Bunlar bırakın millete, adalet heykeline bile hesap veremez. Bunlar hukukçu değil.

Adalet müessesesinin zedelendiği yerde toplumda zedelenmemiş müessese kalmaz. Siyaset de bundan nasibini alır. Onun için hatır senedi benzetmesi yaptım. Birilerinin hatırına istinaden tanzim edilmiş bir iddianame.

Mahkemeden iddianameyi reddetmesini bekliyorduk. Hiçbir mahkeme onu kabul edemezdi. Siyasi gerekçeler ve buyurmalarla iddianamenin kabulü gerektiğini söyleyenler vardı. Hakimlere talimat vermek noktasına iş gelmişse adalet çürümüş demektir.

- Hatır senedi ifadesiyle neyi kastettiniz?

- Birilerinin hatırına göre ifadeler cımbızlanmış. Ateş’in eşinin ifadesine yer verilmemiş. Azmettiriciler himaye edilmiş. Cinayet neden işlendi sorusunun cevabı yok. Katile "Adamı niye öldürdün?" diye sormazlar mı? O bile yok. Doğrudan hatır senedi.

- 12 Eylül'den önce ülkücü hareket içinde böyle eylemler hatırlıyor musunuz?

- Düşünülemezdi. Sanki bir akademisyen ölmüş. Bu akademisyen Ülkü Ocakları Genel Başkanı sıfatı taşıyor. Ama adi bir cinayet hissiyatı oluşturulmaya çalışıldı. İddianamede Ateş'in Ülkü Ocakları Başkanı olduğundan bahsedilmiyor.

Bir kesim tarafından sanki tatbikat zayiatıymış gibi değerlendiriliyor. Bu kabul edilebilir değil. Hiçbir vicdan kabul edemez. 12 Eylül'den önce böyle şeyler olur muydu? Aklından bile geçiremez kimse. Ben Ateş'le mevkidaşım. Biz Ülkü Ocakları genel başkanları kendi aramızda birbirimizle ilgili olumsuz beyanda bulunmayız. Bırakın böyle bir şeyi akıldan geçirmeyi... Bu ocak aklıyla olan iş değil. Kimse Ülkü Ocaklarını töhmet altında bırakmasın. Burası birçok arkadaşımızın yetiştiği yer. Hiçbir Ülkü Ocaklı'yı bir torbacı öldüremez.

- Ne aklı o zaman?

- O çıkacak ortaya. Ortaya çıkması için mücadeledeyiz.