CİDDİGAZETE

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli'nin, daha önce "Kandil yetiştirmesi" dediği Recep Tayyip Erdoğan'a jestlerinin sonu gelmiyor. Bahçeli, Erdoğan'a hediye ettiği "Hakan kaftanı"yla, özellikle Türk milliyetçilerinden büyük tepki aldı.

"Kaftan" hediyesi, Barış Pınarı Harekatı'nı başlatan Erdoğan'a, ortağı Bahçeli'nin bir tebriği olarak yorumlandı.

Peki kaftanın anlamı neydi? Merak edilen kaftanla ilgili bilinmeyenler, her dönem iktidar partilerinin tetikçiliğini yapan Türkiye Gazetesi'nde yer aldı. Edinilen bilgiye göre Bahçeli, hakan kaftanını ilk kez hediye etti.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"HÜKÜMDARLAR HÜKÜMDARI!"

"Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaftanı, eski Türk devletlerinde olduğu gibi devlet ve millet başı olarak görevini layıkıyla yerine getirdiği ve başarılı bir şekilde hizmeti için verdi. Özel olarak yapılan kaftanının üzerinde Selçuklu motifleri bulunuyor. Hakan kaftanı, Türk geleneklerinde ‘Hükümdarlar hükümdarı’ anlamına geliyor. 19. yüzyılın ortalarına kadar kullanılan kaftanların üzerine cübbe, kürk ya da kapaniçe giyilirdi. Kaftanlar, giyen kişilerin toplumsal konumunu gösterir ve bunu renk, derece ve şeritleriyle belli ederlerdi."

BAHÇELİ RAHATSIZLANMIŞTI

Bahçeli, 23 Eylül'de rahatsızlanarak gittiği Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi edilmiş, ardından rutin bakıma alınmıştı.

Başkanı Bahçeli, 21 günlük aranın ardından 14 Ekim'de mesaisine başlamak üzere parti genel merkezine gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'yi 31 Temmuz'da da evinde ziyaret etmişti.