CiddiGazete- Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, deprem bölgesine yardım ulaştıran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) helikopterlerinin koordine edildiği TSK Helikopter Koordinasyon Merkezinde incelemelerde bulundu.

Bakan Akar, burada yaptığı konuşmada, kederde ve kıvançta millet olarak bir ve beraber olmanın önemine vurgu yaparak, "Bugün her şeyden önce birlik, dayanışma içinde olma günü. Hepimiz bu yarayı sarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Geleceğe umutla yürüyeceğiz, karamsar ve kötümser olmayacağız. Çaresizlik, karamsarlık yaymaya gayret edenlere karşı devlet ve millet olarak inatla birliğimizi, beraberliğimizi koruyacak, gayretlerimizi sürdürecek ve çok kısa sürede yaraları saracak, sorunları aşacağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın" dedi.

'CANLA BAŞLA HERKES ÇALIŞIYOR'

Devletin tüm imkânları, kurum ve kuruluşlarıyla milletinin emrinde olduğunu belirten Akar, "Asrın felaketinin yaralarını sarmak için canla başla herkes çalışıyor. Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri olarak biz de ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri hayata geçirmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

11 ilde etkisini gösteren Kahramanmaraş merkezli iki depremin hemen ardından MSB ve Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerinin yanı sıra 2’inci Ordu ve bağlı diğer karargâhlarda Afet Acil Durum Kriz Merkezlerini faaliyete geçirerek faaliyetlere büyük bir yoğunlukla başladıklarını hatırlatan Bakan Akar, depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

HAVA, ULAŞIM, İLETİŞİM

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin tüm unsurlarının, karargâh ve birliklerinin ilk andan itibaren görevinin başında olduğunu vurgulayan Bakan Akar, deprem günündeki olumsuz hava şartları, Hatay Havalimanının depremden zarar görerek kullanılamaz hâle gelmesi ve iletişim ağlarında yaşanan aksaklıklar nedeniyle yaşanan zorlukları hatırlattı.

Bakan Akar, tüm bunlara rağmen arama kurtarma çalışmaları için Türk Silahlı Kuvvetlerinin DAK ve DAFYAR timleri, AFAD’a bağlı arama kurtarma ekipleri ile teknik personel ve işçilerin deprem bölgelerine veya görev yapacakları yerlere en yakın ve şartların izin verdiği havaalanlarına intikal ettiklerini söyledi.

HAVA YARDIM KÖPRÜSÜ

Depremin hemen ardından gerek arama kurtarma ekiplerinin gerekse yardım malzemelerinin bölgeye nakledilmesine yönelik kurulan "Hava Yardım Köprüsüne" ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, "ABD, Endonezya, Hollanda, İngiltere, Katar ve Norveç’in görevlendirdiği uçak ve helikopterlerle birlikte 65 uçak, 66 helikopter, 41 İHA/TİHA ile toplam 2 bin 602 sorti yapıldı. Bu büyük, ciddi bir rakam. Bu uçuşlarla 32 ilçe 152 köye de yardım ulaştırıldı" dedi.

DEV YÜZER HASTANELER

Bakan Akar, deniz nakliye koridoruna ilişkin ise "İzmir'den, Aksaz’dan, Antalya’dan İskenderun'a çok sayıda büyük iş makinesi, personel taşıdık. Ayrıca gemilerimiz geri dönüşte bölgedeki yaralılar ve isteyen depremzedelerin de Mersin’e tahliyesini gerçekleştirdi. Bölgedeki gemi sayısı 24'e kadar çıktı. Hepsi teyakkuz hâlinde, hizmete hazır" ifadelerini kullandı.

Bunun bir parçası olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'ın Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti verdiğini aktaran Bakan Akar, "Şu ana kadar 3 bin 400 civarında yaralı geldi. Onlara gerekli sağlık müdahalesi yapıldı. Buralarda 22 ameliyat gerçekleştirildi. Hatta bu sıkıntılı günlerde bir umut ışığı olarak Hatice Deniz isimli bebeğimiz de gemimizde dünyaya geldi" diye konuştu. Bakan Akar, Kahramanmaraş’ta kurulan sahra hastanesinde de sağlık hizmetlerinin verildiğini aktardı.

Askerî helikopter ve uçaklarla taşınan depremzedelerden bazılarının TSK'ya ait sosyal tesislerde misafir edildiğini belirten Bakan Akar, depolarımızdan deprem bölgelerine akaryakıt desteğinin de sağlandığını söyledi.

MOBİL LABORATUVARLAR

Mehmetçik tarafından deprem bölgelerinde bugüne kadar 3 milyon 700 bin kumanya dağıtıldığını ifade eden Bakan Akar, 98 sahra mutfağı ve 35 sahra fırını ile hizmet verildiğini, günlük 118 bin sıcak yemek, 350 bin civarında ekmek üretim kapasitesine ulaşıldığını söyledi.

Mehmetçik tarafından şu ana kadar 670 bin kişilik sıcak yemek ile 1 milyon 600 bin ekmek dağıtımının gerçekleştirildiğini dile getiren Bakan Akar, "Gıda ve su kontrolü için 4 mobil laboratuvar da bölgede faaliyet gösteriyor" dedi.

Bakan Akar, 365 banyo ve tuvalet ünitesinin deprem bölgesine gönderildiğini, 12 seyyar çamaşırhanenin hizmet verdiğini belirterek, "2 bin 400 civarında soğuk iklim ve genel maksat çadırını vatandaşlarımızın hizmetine soktuk. 1500 civarında yangın söndürme cihazını da bölgeye gönderdik. Ayrıca Mehmetçik 52 bin çadırın kurulumunu da gerçekleştirdi" diye konuştu.

Bakan Akar, yardımların hızla dağıtılmasına katkı sağlamak için 8 ilde 19 lojistik destek üssüne yer, personel ve araç desteği sağladıklarını da açıkladı.

11 BİN MEHMETÇİĞE SILA İZNİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesinde ikamet eden veya deprem bölgesi illerinin nüfusuna kayıtlı yükümlü askerlerin mart ve nisan celplerinin mayısa ertelendiğini açıkladığını hatırlatan Bakan Akar, "On ilde ikamet eden veya bu illerin nüfusuna kayıtlı 2 Mart ve 6 Nisan 2023 celp dönemlerinde silahaltına alınması planlanan er statüsündeki yükümlünün sevkini 4 Mayıs 2023 celbine kadar erteledik. Ayrıca depremin etkilediği bölgelerde ikamet eden veya ailesi buralarda yaşayan 10 bin 900 er, erbaş ve personele sıla izni verdik" dedi.

ERKEN TERHİS

“Terhislerin erkene alınacağına” yönelik özellikle sosyal medyada yer alan iddiaların gerçek olmadığını vurgulayan Bakan Akar, "Erken terhis söz konusu değil. Bizim terörle mücadelemiz, hudut güvenliği faaliyetlerimiz, semalarda, denizlerde, yurt dışındaki görevlerimiz aksaksız, eksiz devam ediyor" açıklamalarında bulundu.

ULUSLARARASI DAYANIŞMA

50’den fazla savunma bakanının arayarak veya mesaj göndererek geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini ve yardım teklifinde bulunduğunu da belirten Bakan Akar, bu zor günlerde gösterilen dayanışma için savunma bakanlarına teşekkür etti. Millî Savunma Bakanı Akar şunları kaydetti:

"Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri bu zor günlerde diğer bakanlık ve kurumlarla birlikte asil milletimizin emrinde, ilk günden itibaren görevinin başındadır. Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız ile silah ve mesai arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her türlü musibetten birlik ve beraberlik içinde alnının akıyla çıkan devletimiz ve milletimiz tek yumruk, tek yürek olarak bu zor dönemi de atlatacaktır."

Bakan Akar, ilk andan itibaren milletinin yanında olan, kahramanca ve fedakârca görev yapan Mehmetçiği kutlayarak sözlerini tamamladı.