CiddiGazete- İran resmi haber ajansı IRNA, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazası sonucu hayatlarını kaybettiklerini duyurdu.

Haberde helikopterin dağlık bir araziye düştüğü ve olumsuz hava koşulları nedeniyle arama kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmakta zorluk yaşadığı belirtildi.

Enkaz 20M1Türkiye'den gönderilen İHA tarafından enkazı tespit edilen helikopterin tamamen yandığı görüldü.

NE OLDU?

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin içinde bulunduğu konvoydaki helikopterlerden birinin kaza geçirdiğini duyurdu.

Aynı helikopterde, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da bulunduğu belirtildi.

Konvoyda 3 helikopterin olduğu, bazı bakan ve yetkilileri taşıyan 2 helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığı aktarıldı.

İsrail'de savaş kabinesi feshedildi İsrail'de savaş kabinesi feshedildi

Reisi 20Mİran kabinesi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin vefat haberinin ardından acil toplantı düzenledi. Reisi'nin kabinedeki koltuğuna yas anlamına gelen siyah örtü konuldu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İran İslam Cumhuriyeti anayasasının 131. maddesine göre, cumhurbaşkanının görevi başında hayatını kaybetmesi halinde, devlet meselelerinde son sözü söyleyen İran Dini lideri Ali Hamaney'in onayıyla cumhurbaşkanı birinci yardımcısı görevi devralacak.

Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, meclis başkanı ve yargı başkanından oluşan bir konsey, en geç 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanı için seçim düzenleyecek.

Mevcut takvime göre İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2025 yılında yapılması planlanıyordu.

Editör: İbrahim KANBUR