Hasta hükümlüler için yeni genelge Hasta hükümlüler için yeni genelge

CiddiGazete- İzmir Buca'daki Seyfi Demirsoy EAH Çocuk Acil Servisi’nde nöbeti tutan iki doktordan biri olan Uğur Dalbaş, hasta yoğunluğuna dayanamayarak bayıldı.

Tutanağa göre nöbetçi iki doktor, 973 çocuk hastaya baktı. Sabaha karşı 04.25 sıralarında şeker hastası Alabaş, hastalığı için kullandığı insülin ilacını kendisine uyguladı.

Ancak hasta yoğunluğu nedeniyle yemek yemeye fırsat bulamadı. Kan şekeri normal değerlerinin altına düşünce de hasta muayenesi sırasında bilincini kaybedip yere düştü.

Hekim arkadaşının müdahale ettiği Dr. Uğur Alabaş'ın kalp krizi geçirdiği belirlendi. Alabaş, ambulansla Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledildi.

REKOR SAYIDA HASTA BAKILIYOR

İki doktorun görevli olduğu Çocuk Acil Servisi Nöbet Notuna göre, Dr. Uğur Alabaş ile hekim arkadaşı 10'u adli vaka, 973 çocuk hastaya müdahale etti. Ortopedi, Yenidoğan, Çocuk Cerrahi, Kadın Doğum, Göz, KBB, Çocuk Servisi ve Çocuk Enfeksiyon bölümünde 23 konsültasyona katıldı.

"İŞ KAZASI SAYILMALI"

Şeker hastası hekimin gece nöbetine bırakılmasının yasalara aykırı olduğunu belirten Dr. Eren Yağcı, "Dahiliye uzmanıyım. İşyerlerinden görüş sorulduğunda 'gece nöbet tutması vardiyalı çalışması uygun değildir' şeklinde kanaat belirtiyorum. Bu olay aynı zamanda iş kazası olarak değerlendirilmeli" derken, başka bir doktor ise "Bu insanlık dışı çalışma temposuna acil çözüm bulunmalı" ifadelerini kullandı.

"BUNUN ADI MOBBİNG"

Hasta yoğunluğu ve mobbing tehdidinin şifa dağıtması gereken doktorları hasta ettiğini belirten hekimler yaşananlara teki gösterdi. Doktorlar, yoğun hasta yükünü az sayıda hekim ile karşılamak zorunda kaldıklarını, işler dönsün mantığı ile sağlıklarını kaybettiklerini, en küçük dinlenme veya yemek arasında bile Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve CİMER'e şikayet edildiklerini söyledi. (Sözcü)