CiddiGazete- Borsa İstanbul iki kişi hakkında yatırımcı bazında tedbir aldı. Avrupa Yatırım Holding hissesinde işlem yaptığı tespit edilen illüzyonist Aref Ghafouri ve Eren Çayır bir ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirlerine tabi tutulacak.

Borsa İstanbul'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Avrupa Yatırım Holding A.Ş. (AVHOL) payının piyasasında, Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle Aref Ghafouri ve Eren Çayır adlı yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 22/06/2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır."

CNN Türk'ün haberine göre şirket hakkında daha önce de olağandışı fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle Borsa İstanbul'un tedbir aldığı görülüyor.

HİSSEDE YÜZDE 576 DEĞERLENME OLDU

Borsa İstanbul'da işlem gören Avrupa Yatırım Holding hissesinde 27 Nisan 2023 tarihinde yükseliş hareketi başladı. Herhangi bir özel durum ya da hissede yükselişi tetikleyecek bir açıklama bulunmamasına rağmen Hisse 27 Nisan 2023 tarihinde 13,10 lira seviyelerinden yükselişe başladı.

Dün itibarıyla hisse 88,55 lira seviyesini gördü. Böylece hisse iki aya yaklaşık bir zamanda yüzde 576 oranında yükselmiş oldu. Hızlı yükseliş Borsa İstanbul'un dikkatini çekti.

HİSSE TEK FİYATTAN İŞLEM GÖRECEK

Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Avrupa Yatırım Holding hisselerinde 22/06/2023 yani bugünden itibaren başlamak üzere 21/07/2023 tarihine kadar tek fiyat işlem yönteminden işlem görmesine karar verdi.

2018 YILINDA KOBRA ISIRMIŞTI

Piyasada faiz toto Piyasada faiz toto

İran asıllı Türk vatandaşı illüzyonist Aref Ghafouri'i gösterilerde kullandığı kobra cinsi yılan ısırmıştı. Aref'in sağlığına kavuşması için panzehrin bulunması gerekmiş, Dışişleri Bakanlığı devreye girmişti. Aref, Türkiye'deki tedavisinin ardından özel uçakla Mısır'a gönderilmişti.