CiddiGazete- Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 aylık hapis cezası ile siyasi yasak kararının önce istinaf, ardından onandığı takdirde Yargıtay'daki temyiz aşamasında öne alınabileceğini açıkladı.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuşan Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, “Hem istinafta hem de Yargıtay'da ilgili daire başkanlarının dosyaları öne alma yetkisi var. Çok acil durumlarda da mazeret dilekçesi verilerek, dosyaların öne alındığı oluyor” dedi.

Aktan, İmamoğlu'nun dava sonuçlanmadan cumhurbaşkanı ya da milletvekili seçilmesi halinde ise, “Yargıtay, dokunulmazlığı tekrar kalkana kadar hükmün bozulmasına karar verir” tespitini yaptı.

Kayseri'de 600 kişi İyi Parti'ye katıldı Kayseri'de 600 kişi İyi Parti'ye katıldı

HAKİM DEĞİŞİKLİĞİ

Yargılama devam ederken davayı başından beri sürdüren hakimin değiştirildiğini hatırlatan Aktan, “Benim dikkatimi çeken 7'nci Asliye Ceza Hakimi başka bir ile atanıyor. Aynı dönemde İstanbul'a, o adliyenin dışından çok sayıda hakim atandı. Onlardan birisi değil de 11'nci Asliye Ceza Hakimi getirildi” ifadelerini kullandı.

ADAYLIK DURUMU

Karar kesinleşmediği sürece Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlığı görevine devam etmesinde hiçbir engel olmadığını vurgulayan Aktan, adaylıkla ilgili ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dava Yargıtay tarafından onanmadıkça görev suçu değildir. Ceza kesinleşmeden aday olunur, adaylık devam ederken listelerin kesinleşip kesinleşmediği tarihe bakmak gerekecektir. Listeler kesinleşmeden önce hüküm verilirse İmamoğlu'nun yerine yeni bir aday gösterilebilir. Ancak aday listeleri kesinleştikten sonra cezanın kesinleşmesi halinde artık yeni bir aday gösterebilme imkânı yoktur. Cumhurbaşkanlığı adaylığı ise biraz farklıdır. Adaylık boşalırsa 2'inci turda, 3'üncü sıraya gelen adayla, 1'inci sıraya gelen aday yarışır. 2 aday varsa birisi bir şekilde seçime giremezse, 1'inci turdan sonra artık tek kişi referandumuna gidilmiş olunuyor. Onun da yüzde 50 artı 1 alması gerekecek.”