CiddiGazete- 31 Mart'ta yapılması planlanan yerel seçimlere dek özellikle muhalefet partilerinde köklü bir değişim olup olmayacağı merak ediliyor. Millet İttifakı partilerinden ittifakın sona erdiği yönünde söylemler gelse de ittifaktan kimi partilerin yine seçim için iş birliği yapması gündemde. Bu sırada yerel seçimler için anketler de gelmeye başladı. İBB için ASAL Araştırma 2-9 Temmuz tarihlerinde 2 bin 506 kişiyle anket gerçekleştirdi.

ZİRVEDE KIL PAYI FARK

Seçim sonrası CHP tabanında Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik istifa çağrıları yükselmeye ve partililer de "değişim" istemeye devam ediyor. 2019'da CHP ve İYİ Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İBB'de, ASAL Araştırma'nın anket sonuçlarına göre CHP ikinci sıraya düştü. Birinci sıradaki AKP ile aradaki fark ise 1,9. Ankette ilk 2 sırayı paylaşan AKP ve CHP'nin oy oranları şöyle:

AKP: Yüzde 40,6

CHP: Yüzde 38,7

İYİ PARTİ 5. SIRADA KALDI

Akşener bu ifadeleri kullandı mı? Akşener bu ifadeleri kullandı mı?

Anketteki sıralamaya yüzde 1 ve üzeri oy alan 6 parti daha dahil oldu. 3. sırayla CHP'yi takip eden HDP/YSP'nin oy oranı yüzde 5,4 olarak ölçüldü.

HDP/YSP'nin ardından gelen MHP'ye ise katılımcıların yüzde 4,5'i oy verdi. 5. sırada MHP'yi takip eden İyi Parti'nin yüzde 4,3 oranındaki oyu dikkat çekti.

Sıralamaya giren diğer partilerin oy oranları ise şu şekilde:

Zafer Partisi: Yüzde 1,5

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,2

TİP: Yüzde 1,0

Sıralamada yer almayan diğer partilerin oy oranları toplamı ise yüzde 2,8 oldu.

"MEMNUNİYET" ANKETİNDEN NE ÇIKTI?

Asal Araştırma Şirketi, İBB memnuniyet anketinin sonuçlarını da açıkladı. Ankete göre, "İBB hizmetlerinden memnun olmayanların" oranı "memnun olanlardan" daha yüksek.

Şirket, İstanbul'daki seçmene, "İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Hizmetlerinden Memnun musunuz?" diye sordu. İşte vatandaşların verdiği cevaplar:

Memnun Değilim: Yüzde 34.6

Memnunum: Yüzde 23.5

Kısmen Memnunum: Yüzde 21.0

Çok Memnunum: Yüzde 7.8

Fikrim Yok/Cevap Yok: Yüzde 13.1