CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gençlere müjde verdi.

Siyasette dili değiştireceklerini ifade eden İnce, siyasetçilerin bilim, gelecek, mutluluk, huzur, barış konuşacağını bildirdi.

İnce, siyasette gelecek dönemde uzay madenciliğini tartışacaklarını, insanların hurafe değil bilim konuşacağını belirterek şöyle dedi:

"Çünkü cumhurbaşkanı meydanlarda bunları konuşacak. Meydanlarda düşünen robotları, ben bunları konuştukça, televizyonlarda da tartışmacılar bunlar olacak. İlk kez kuantum diyen bir cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanının dili bu olunca, Türkiye'nin gündemi de bu olacak."

"Erdoğan da insin be kardeşim"

İnce, dertlerinin Erdoğan'ı değiştirmek, indirmek değil bozuk düzeni değiştirmek olduğunu belirterek, şu görüşlere yer verdi:

"Bu bozuk düzeni değiştirmediğimiz sürece Erdoğan'ı değiştirsek de sorun çözülmez. Bir mutlu azınlık var. O mutlu azınlıktan başka toplumun ezici bir çoğunluğu, mutsuz, huzursuz. Ben bozuk düzeni değiştirmek için geliyorum. Erdoğan inince ne olur? Döviz, dolar, avro, faizler, işsizlik rakamları, enflasyon, gübre, mazot, benzin fiyatları inerse, Erdoğan da insin be kardeşim oradan. 80 milyon bir yana kendisi bir yana. 80 milyondan daha mı değerli? Medya susmuş, sesini çıkaramıyor. Medyadan, iş dünyasından zerre kadar umudum yok. Ne iş dünyasına ne medya patronlarına güvenim var. Benim umudum millette. Bu fakir, fukara millete güveniyorum. Millet, bu devrimi gerçekleştirecek."

"Gençlere müjde"

Muharrem İnce, gelecek günlerde Türkiye için hayallerini anlatacağını belirterek, adaylığı kesinleşen cumhurbaşkanı adaylarını, birlikte Türkiye ile ilgili hayallerini televizyonlarda paylaşmaya çağırdı.

"Allah'ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olduğumda gençlere ilk müjdemi veriyorum" diyen İnce, geçlere, ihtiyaçlarını gidermesi için 500 lira vereceklerini duyurdu. İnce, 19 Mayıs'ta "Gençlik bursu" ve 29 Ekim'de de "Cumhuriyet bursu" olacağını belirterek, şunları ifade etti:

"Bu parayı nereden bulacaksın diye soranlara, sarayı 6 ay süreyle halka açacağım. Sonra kapatacağım. Edeceğim tasarrufla gençlere bu bursu vereceğim. 6 ay sonra da sarayı, üniversite sınavında ilk 5 bine giren en zeki çocuklara vereceğim. Bu memleketin en akıllı çocukları orada okuyacak, orayı bir bilim merkezi yapacağım. Bir işim daha olacak. Meydanlarda bağırıp çağrılmayacağı için cumhurbaşkanına hakaret de edilmeyecek. Cumhurbaşkanına hakaret maddesini kaldıracağız. Eleştirirse eleştirir, hiç kimseye dava açmayacağım, galiz küfür etmediği sürece."

İnce'ye, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanı adaylığı için imza verenlere yönelik FETÖ incelemesi yapılması açıklaması da soruldu. İnce, "Bunlar saçma sapan işler. Gereksiz bir tartışmadır" dedi.