CiddiGazete- İngiltere'de, eski maliye bakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçildi. Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100'ünün desteğini alamadığı için yarıştan çekildi. Sunak bunun üzerine milletvekilleri ve parti üyeleri arasında oylama yapılmadan seçimi kazandı. 42 yaşındaki Sunak, İngiltere'nin modern tarihindeki en genç başbakan olacak.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Kral 3. Charles'ın yarın hükümeti kurma görevini Sunak'a vermesi bekleniyor. Sunak görevini devraldıktan sonra Başbakanlık Konutu önünde halka seslenecek.

JOHNSON ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün akşam liderlik yarışına katılmayacağını açıklamıştı. Johnson, yarışa katılmak için yeterli desteğe sahip olduğunu ancak adaylığının doğru olmadığı sonucuna vardığını söylemiş ve Muhafazakar Parti’nin 102 milletvekilinin kendisini desteklediğini iddia etmişti. Ancak bugüne kadar Johnson’a kamuoyu önünde destek açıklayan milletvekillerinin sayısı 58’di.

İngiltere'de muhalefet partileri ise bir an önce erken seçime gidilmesi çağrısı yapıyordu.

Bu da Ukrayna'da kurulan Turan Taburu Bu da Ukrayna'da kurulan Turan Taburu

'BAŞBAKAN OLMAK İÇİN FAZLA ZENGİN'

İngiliz basınında son günlerde, 730 milyon sterlinlik servetiyle ülkenin en zengin isimleri arasında yer alan Sunak’ın “başbakan olmak için fazla zengin” olduğu yönündeki yorumlar gündemde sıkça yer aldı. Sunak’ın lüks hayat tarzı özellikle halkın kriz yaşadığı bir dönemde tepkilerin hedefi oldu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, daha önce Sunak’ın “halkın sorunlarını ve geçim derdini anlayamayacak kadar zengin” olduğu yorumunda bulunmuştu. İşçi Partili milletvekili, servet içinde yaşayan Sunak için “Başka bir gezegende yaşıyor” demişti.