CiddiGazete- İsrail ile Hamas arasında yeniden esir takası gerçekleşti. Hamas'ın esir takasına ilişkin "insani ara"yı uzatma önerisine İsrail Başbakanı Netanyahu yeşil ışık yaktı.

HAMAS VE İSRAİL ESİRLERİ BIRAKTI

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Kızılhaç'tan alınan bilgiye göre, 9'u çocuk 14 İsrailli rehine ve 3 yabancı rehinenin Kızılhaç'a nakledildiği belirtildi" ifadesine yer verildi.

Öte yandan İsrail hapishanelerinde tutuklu 39 Filistinli çocuk serbest bırakıldı. Serbest bırakılan çocuk esirlerden işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayanlar, Uluslararası Kızılhaç Örgütüne ait otobüsle İsrail Ofer Askeri Hapishanesi'nden ayrılarak Ramallah'a götürüldü.

HAMAS: İNSANİ ARAYI UZATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Hamas yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ile sağlanan esir takası ve çatışmalara "insani ara" verilmesini içeren mutabakatı, daha fazla esirin serbest bırakılması doğrultusunda uzatmaya çalıştıklarını bildirdi.

Uzlaşıya göre, Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Serbest kalacak esirler her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor.

NETANYAHU’DAN YEŞİL IŞIK

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, sosyal medya hesabından yayınlanan görüntülü mesajında, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Putin'in tercihi Joe Biden oldu Putin'in tercihi Joe Biden oldu

Biden ile görüşmesine dair açıklamada bulunan Netanyahu, Hamas’ın serbest bırakacağı her 10 İsrailli esire karşılık, "insani aranın" bir gün uzatılmasına ilişkin çerçeveyi olumlu bulduğunu belirtti.