CiddiGazete- İstanbul Valisi Davut Gül, “Bizim göç politikamız merhamet eksenli, adalet eksenli. Kimseye zulüm de etmiyoruz, kimsenin burada başı boş dolaşmasına da izin vermiyoruz. Kısa süre içerisinde düzensiz göç İstanbul'un gündeminden çıkacak” dedi.

Vali Gül, medya kuruluşu temsilcileri ile kahvaltı programında bir araya geldi. Programda gazetecilerin sorularını cevaplayan Gül, düzensiz göç, trafik, asayiş, altyapı, barınma ve sokak hayvanları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Gül, düzensiz göçe ilişkin, “İstanbul'a gelen insanların bazıları yatırım için geliyor, bazıları eğitim amaçlı geliyor. Biz sağlık turizminde çok potansiyeli olan bir şehiriz. Bizim mücadele ettiğimiz ekiplerimiz, kimlik kontrolü yaparken herhangi biri kayıtsızsa bu şu anlama geliyor; ülkemize nasıl girdiğini bilmiyoruz, kaçak yollarla girmiş, dolayısıyla bunun uyruğuna bakmadan kendi ülkesine geri gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'na vekillik yolu Kılıçdaroğlu'na vekillik yolu

İKAMET İZNİ

Yabancıların ikamet izni hakkında da bilgi veren Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biri İstanbul'da yaşamaya karar verdi, buna izin verildi. Ne yapacak? Ticaret yapacak. Günün sonunda bu izin uzatılırken bunun izin verildiği süre içerisinde o amaca yönelik çalışmanın yapılıp yapılmadığını arkadaşlarımız kontrol ediyor. Bu ne demek? Şu demek; ‘Ticaret yapacağım’ diyor. Ticaret yapan kişi ne kadar vergi verdi?Kaç kişiyi çalıştırdı? Eğer bir kişi iki yıl boyunca ticaret yapmak için izin aldıysa ve bu süre içinde o amaçları gerçekleştirmediyse iki tane alternatif var: Ticari anlamda düzen kuramamıştır, bunu uzatmıyoruz. Ticari anlamda anlamda bir düzen kurmuştur ama kayıt dışı çalışmıştır bunu da uzatmıyoruz.”

KİMLER SINIR DIŞI EDİLİYOR?

İstanbul Valisi Gül sözlerini şöyle tamamladı:

“Dolayısıyla İstanbul'a katkı sunacak, Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlayacak herkese ihtiyacımız var ama bunun dışında kaçak yolla girdiyse onu sınır dışı ediyoruz.

Belli katalog suçlar var, izin verildi ama uyuşturucu, terör, taciz gibi suçlara karıştıysa bunu da sınır dışı ediyoruz.

'İSTANBUL'UN GÜNDEMİNDEN ÇIKACAK'

Bizim göç politikamız merhamet eksenli, adalet eksenli. Kimseye zulüm de etmiyoruz, kimsenin burada başı boş dolaşmasına da izin vermiyoruz. Kısa süre içerisinde düzensiz göç İstanbul'un gündeminden çıkacak. Bunun ticaretini yapan kişilerle ilgili de kolluk kuvvetlerimiz gerekeni yapıyor.”