CiddiGazete- AKP Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, TV100'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Haziran 2023 seçimlerinde kendi rekorlarını kıracaklarını söyleyen Dağ, "Cumhurbaşkanlığında bir önceki seçimde aldığımız oydan daha yüksek bir oyla, AK Parti'de de bir önceki almış olduğumuz oydan daha fazla bir oyla seçimi kazanacağız" dedi.

"KAMPANYAMIZI BAŞLATTIK"

2023'te yapılacak seçimlerle ilgili de konuşan Dağ şu ifadeleri kullandı:

Gün gün, hafta hafta ne yapacağımız belli. Şu an hem AK Parti hem Cumhurbaşkanlığı noktasında kampanyamızı başlattık.

SON ANKETLER NE DİYOR?

Erdoğan'ın masasında olduğu iddia edilen son anketleri de açıklayan Hamza Dağ, 2023 seçimlerinde rekor kıracaklarını iddia etti. Dağ, Erdoğan'ın oy oranını yüzde 52 olarak açıkladı. Dağ'ın anketlerle ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Cumhurbaşkanımızın orası yüzde 52'lerde. İnşallah 2023 Haziran'daki seçimde Cumhurbaşkanlığında bir önceki seçimde aldığımız oydan daha yüksek bir oyla, AK Parti'de de bir önceki almış olduğumuz oydan daha fazla bir oyla seçimi kazanacağız.

Anket dediğiniz iş, sizin kendi içinizde yaptığınız ve önünüzdeki süreçte size yol gösterecek bir husustur. Hiçbir programda anket açıklaması taraftarı olmam çünkü anketi açıkladığınızda o stratejiyi bozmuş oluyorsunuz.

SON ANKETLER NE DİYOR?

Dağ'ın açıklamalarının aksine son anket sonuçları Erdoğan'ın ve AKP'nin oy kaybının çok büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Son olarak MAK Araştırma'nın paylaştığı ankete göre AKP'nin oy oranı yüzde 32.3 olarak ölçülmüştü. Ankette "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye vereceksiniz" sorusuna yanıt veren katılımcıların oranı şu şekilde oldu:

AKP: 32.3

CHP: 24.4

İYİ PARTİ: 15.5

HDP: 7.5

MHP: 6.5

İyi Parti Suriye'ye heyet gönderecek İyi Parti Suriye'ye heyet gönderecek

DEVA PARTİSİ: 2.4

GECEK PARTİSİ: 1.2

SAADET PARTİSİ: 0.6

ZAFER PARTİSİ: 1.1

HÜDA PAR: 0.7

BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ: 1.1

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ: 0.1

BBP: 0.3

DEMOKRAT PARTİ: 0.4

YRP: 1.2

MEMLEKET PARTİSİ: 0.2

DİĞERLERİ: 0.4

KARARSIZLAR: 4

Yine aynı ankette, "Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklandı. Millet İttifakı'nın ise adayı halen açıklanmadı. Bugün itibarıyla Erdoğan'a ve rakibine oy verme davranışınız nasıl olur" sorusuna verilen cevaplarda oranlar şu şekilde açıklandı:

Kesinlikle Erdoğan'ın rakibi kim olursa ona veririm: Yüzde 44

Rakibi kim olursa olsun oyumu Erdoğan'a veririm: 36

Oyumu Erdoğan'ın rakibine bağlı olarak Erdoğan'a da verebilirim rakibine de verebilirim, farklı birine de verebilirim: Yüzde 14

Kararsız: Yüzde 6