CiddiGazete- Musa Dinç tarafından yazılan "Gül ve Düşün" isimli çocuk kitabındaki tecavüz hikayesi sosyal medyada tepki çekmiş bunun üzerine yazar ve yayınevi kitabın satışının durdurulduğunu açıklamıştı.

Dünkü bu gelişmelerin ardından bugün de tiyatro sanatçısı ve yazar Ferhan Şensoy’un “Elveda SSK” adlı kitabı sosyal medyanın gündemine oturdu.
Şensoy'un 2005 yılında yayımlanan "Elveda SSK" adlı kitabında yer alan Şükrü isimli roman karakterinin bir kediye tecavüz etmeyi düşündüğü bölüm sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Kitabın söz konusu sayfasını paylaşan sosyal medya kullanıcılarından bazıları ifadeleri 'korkunç' olarak nitelendirirken, bazıları ise bir kitabın tek bir sayfa ile yargılanamayacağını ve 'karakterin düşüncesinin yazarın düşüncesi olamayacağını' dile getirdiler.

‘YAZAR GÖRDÜĞÜNÜ YAZAR’

Cumhuriyet’in aktardığına göre, "Soru Cevap" isimli podcast'inin 3 Temmuz'da yayımlanan bölümünde dinleyicisinin "Keşke bu kitabı yazmasaydım dediğiniz bir kitabınız var mı" sorusuna Şensoy şu cevabı veriyor.

"Yazmayı istemeseydim yazmazdım zaten. Ben hayatta hiçbir şeye 'keşke' demem. Bazı kitaplarım çok satmıştır, bazı kitaplarım az. Otobiyografik romanlar yazdığım için diğer roman karakterlerini benimle karıştıranlar oldu. 'Elveda SSK'da Şükrü diye pis bir karakter var. Kediye tecavüz etmeyi düşünüyor. Tiyatroya mektup yağıyor 'Ayıp değil mi Ferhan bey? Size hiç yakıştıramadım...' Şükrü ile Ferhan'ı aynı yere koyuyor, Şükrü denyosunun bir roman karakteri olduğunu algılayamıyor. Yazar gördüğünü yazar. Bu toplumun böyle bir kaçınma sistemi var. Horoza tecavüz ediliyor bu memlekette, 'Ferhangi Şeyler'de anlatıyorum. Cinsel evrimini tamamlayamamış bir toplumuz, en basit ihtiyaçlara bile 'ayıp, günah' diyoruz, olan damacanaya oluyor."