CiddiGazete- 14 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçiminde istediği sonucu alamayan İyi Parti'de kurultay heyecanı yaşanmaya başladı.

Önümüzdeki hafta sonu yapılacak kurultayda 50 kişilik Genel İdare Kurulu'nun yanısıra, Yüksek Disiplin Kurulu'na da yeni isimler seçilecek.

Partililer bir yandan GİK'e girebilmek için genel merkezle irtibat kurmaya çalışırken, bir yandan da kurultayın ardından oluşturulacak başkanlık divanı için kulisler hız kazandı.

DEĞİŞİM YÜZDE 80 OLACAK

Meral Akşener'e yakın isimler başkanlık divanındaki yerlerini büyük ölçüde korurken, bazı isimler ise farklı görevlere yazılacak.

YEREL SEÇİMLER ÖN PLANDA

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurultayın ardından yeniden düzenleyeceği başkanlık divanında İBB ile yakın teması olan İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu'yu Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak atayacak. Kavuncu, İstanbul İl Başkanı olmadan önce de divan kurulunda parti sözcüsü olarak yer almıştı.

METİN ERGUN NE OLACAK?

İyi Parti'de mevcut "Yerel Yönetimler Başkanı" olarak görev yapan Muğla Milletvekili Metin Ergun da yeni dönemde divanda kalacak ancak görev alanı değişecek. Ergun, Koray Aydın'ın yerine "Siyasi İşler Başkanı" olacak.

KORAY AYDIN MECLİS'E ÇEKİLDİ

Siyasi İşler Başkanı ve İyi Parti'nin etkili isimlerinden Ankara Milletvekili Koray Aydın, 28. dönemde tamamen TBMM'de yer alacak.

Koray Aydın, seçimlerin ardından İyi Parti TBMM Grup Başkanı oldu. Koray Aydın daha önce Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş, ardından Meral Akşener tüm teşkilatları kendisine bağlayınca Aydın'a "Siyasi İşler Başkanlığı" görevi vermişti. 25 Ekim 2017'de kurulan İyi Parti'de Koray Aydın, ilk kez başkanlık divanı dışında kalacak.

DİVANIN YÜZDE 80'İ DEĞİŞECEK

Meral Akşener, partinin mali yapısını birlikte yönettiği Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ı da görevinde tutacak. İyi Parti divanı, tecrübeli siyasetçilerin yanısıra, genç isimlerle takviye edilecek.

KÜSKÜNLERİN ETKİ ALANI DARALDI

Partideki "küskünlerin" genel kurul öncesi ciddi bir aday hamlesi yapabileceği ön görülmedi. Özellikle Meral Akşener aleyhine AKP yandaşı TV kanallarında yapılan açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları, muhalif hareketin tabandaki etki alanını umulanın aksine daralttı.

AKŞENER'DEN BAŞKA ADAY ÇIKAR MI?

Milletvekili listeleriyle ilgili sorun yaşayanların seçimlerin ardından eleştiri dozunu yükseltmesi kısa süreli şaşkınlığa neden olsa da şu anda delegeler tüm enerjilerini GİK için harcamaya başladı.

Akşener'den başkanlığı almanın mümkün olmadığını bilen küskün grup, sadece kongre günü kürsüden konuşturmak için 65 imza ile bir başkan adayı çıkarmaya çalışacak.

Emekli yıl sonunu bekleyecek Emekli yıl sonunu bekleyecek

"Küskünler", milletvekili listeleri oluşturulurken seçilebilecek sıralarla ilgili gündeme gelen iddiaları bir kez de kurultay günü kürsüden dillendirecek.