CiddiGazete- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç televizyonu SVT'de katıldığı mülakatta kendisine sorulan sorular üzerine yayını yarıda kesti.

Mülakatı yapan gazeteci, İsveç tarafından aranan yaklaşık 10 şüphelinin Türkiye'de bulunduğunu belirterek, bu kişilerin İsveç'e iade edilip edilmeyeceğini sordu.

Kalın soruya, "Bireysel dosyalar hakkında yorum yapamam ama suçluları korumak ve saklamak gibi bir prensibimiz yok" ifadelerini kullandı.

"BUNLAR FETÖ SÖZLERİ"

Türkiye'nin ciddi suçlular ve mafya üyeleri için bir sığınak olup olmadığı yönünde gelen bir soruya sinirlenen Kalın suçlamaların temelsiz olduğunu savunarak, "Koca bir ülkeyi suçluyorsunuz. Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Bu iş torbacılarla kalmaz Kılıçdaroğlu: Bu iş torbacılarla kalmaz

Kalın, "Farklı bir ajandanız var. Türkiye'nin kokain trafiği için bir merkez olduğunu söyleyerek temelsiz suçlamalarda bulunuyorsunuz. Bunlar PKK sözleri, bunlar FETÖ sözleri. Bu dürüst gazetecilik değil" diye konuştu.

İsveçli gazetecinin Türkiye'de "mafya" ve "uyuşturucu ticareti" konulu sorularına devam etmesi üzerine soruları "gülünç" olarak niteleyen Kalın, yayının kesilmesini isteyerek röportajı yarıda bıraktı.

"TÜRKİYE'Yİ TERCİH ETMEYE BAŞLIYORLAR"

Bu arada İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg, eskiden İspanya'ya kaçan İsveçli suçluların Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol'ün faaliyetleri nedeniyle Türkiye'yi tercih etmeye başladığını öne sürdü:

"Türk polisi ve hükümetimizle bu konuyu tartışıyoruz. Ayrıca, Türkiye'de bu konu üzerinde çalışan bir irtibat görevlimiz var. Kanunun uzun kolunun her yere ulaştığı mesajını vermek çok önemli."

Ülkedeki haberlerde, İsveç ve FBI tarafından uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle aranan bir suçlunun yakınlarına ise Türkiye'yi "gangster cenneti" diye tarif ettiği öne sürüldü.