CiddiGazete- İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine değinerek, İyi Parti'nin 2018'de konuyla ilgili kanun teklifi verdiklerini anımsatarak, "Gelinen aşamada partimizin ve Sayın Genel Başkanımızın kararlı tutumu sonuç vermiştir. Ancak burada bazı belirsizlikler var. Düzenleme, Meclis'e geldiğinde hep birlikte göreceğiz. Ortaya konulan rakam yaklaşık 2,5 milyon. Bunun takipçisi olacağız, bir haksızlığı giderirken başka bir haksızlığa sebep olmamak gerekiyor" dedi.

Emekli maaşlarının da iyileştirilmesi gerektiğini belirten Zorlu, Ocak ayında memur ve emeklilere asgari ücret oranında zam yapılması, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

"AÇIK VE NET BİR KARARIN İÇİNDEYİZ"

Zorlu, gazetecilerin "erken seçim" ile ilgili açıklamalara yönelik sorusu üzerine, seçime şu anda 170 gün gibi bir süre kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce çeşitli vesilelerle bir an önce milletimizin karşısına seçim sandığının getirilmesi gerektiğini, siyasetin demokratik yollarla ilerletilebilmesi için seçim sandığına ihtiyacı olduğunu ortaya koyduk. Ama biz İYİ Parti olarak çok açık ve net bir kararın içerisindeyiz. 6 Nisan tarihinden sonra yapılması düşünülecek, planlanacak herhangi bir seçim tarihine asla onay vermeyeceğiz. Bunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Bu Sayın Genel Başkanımızın ve kurullarımızın ortak görüşüdür."

"TEK VE ORTAK BİR ADAY DIŞINDA BİR SEÇNEĞİ DOĞRU BULMUYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "çoklu aday masada konuşulabilir" ifadesinin hatırlatılması üzerine Zorlu, şunları kaydetti:

"Bu konuda net bir görüş içerisindeyiz. 13'üncü Cumhurbaşkanının altılı masa tarafından belirlenmesi ve seçilmesinin, bu değişimin gerçekleşmesinin tarihi bir kırılma anı olduğunun bilincindeyiz."

Bu sorumlulukla tek ve ortak bir aday dışında bir seçeneği şu anda doğru bulmadıklarını belirten Zorlu şöyle dedi: "Bu masanın gerçekten milletimizi bu geleceğe taşıyacak, bu heyecanı uyandıracak bir tablo ve ilerleyişle adayını belirlemesi ve bunun ortak ve tek bir aday şeklinde gerçekleşmesi kararlılığında olacağız."