CiddiGazete- İyi Parti'nin kuruluş sürecinden itibaren Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'deki kurmaylarıyla irtibatını kesmeyen Meral Akşener'in son ziyareti kamuoyunda geniş yankı buldu.

Akçe kavgasının ardından 27 Nisan'da İyi Parti Genel Başkanlığı'nı Müsavat Dervişoğlu'na bırakan Meral Akşener, sekreteri Esma Bekar ve 5 yıl önce Arçelik'teki işinden istifa ederek İyi Parti Genel Merkezi'nde "siyaset stajı" yapan 40 yaşındaki oğlu Fatih Akşener'le vakit geçirmeye başladı.

Siyasetten uzak duracağı düşünülen ve İyi Parti'deki genel başkanlık sürecinde Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'a verdiği vekaletle Sakarya Kaynarca'da önce 20, sonra da buna ek olarak 10 dönüm daha çiftlik arazisi satın alan ve üstüne malikane yaptıran Meral Akşener, önceki gün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Saray'da bir araya geldi.

Akşener'in Erdoğan'la görüşmesi, İyi Parti'de tepkiyle karşılandı.

Önce İyi Parti'nin etkili isimlerinden Ankara Milletvekili Koray Aydın "açıkla" çağrısında bulundu, ardından İyi Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz sert bir açıklama yaptı.

koray aydın 5KORAY AYDIN: AÇIKLA

CHP'li büyükşehir belediyelerine yakın durarak stratejik bir hataya imza atan ve 27 Nisan'daki başkanlık yarışını kaybeden Ankara Milletvekili Koray Aydın, Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmeye tepki gösteren ilk isim oldu. Koray Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

- İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'in, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Saray'da gerçekleştirdiği görüşmenin üzerinden bir gün geçti.

- Ne Sayın Akşener ne de Sayın Erdoğan görüşmenin konusu ve içeriğine dair bir açıklama yapmadı.

- Kamuoyu, görüşme yapılacağını ilk kez İYİ Parti kaynaklarından değil, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan duyuru ile öğrendi.

Özgür Özel AKP'yi eleştirdi Özgür Özel AKP'yi eleştirdi

- Yeni seçilmiş olan Genel Başkanımız Sayın Müsavat Dervişoğlu'na bir "hayırlı olsun" ziyareti dahi yapılmamışken, Sayın Akşener'in ziyaretini "İYİ Parti Eski Genel Başkanı" sıfatıyla yapması İYİ Parti kurumsal kimliğini görüşmenin doğrudan tarafı yapmıştır.

- Çünkü Sayın Meral Akşener, İYİ Parti'nin Kurucu Genel Başkanı olmasının ötesinde halen İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve dolayısıyla İYİ Parti üyesidir.

- Konuyla ilgili tek açıklama, Genel Başkanımız Sayın Dervişoğlu'nun görüşmeden saatler sonra katıldığı bir televizyon programında konunun sorulması üzerine yaptığı kısa değerlendirme oldu.

- Sürece hızlı adapte olan bazı partililerimizin "bu görüşme İYİ Parti tabanında rahatsızlık yaratmaz" mealindeki söylemlerinin aksine, içeriği ile ilgili en kısa zamanda tatminkâr bir açıklama yapılmaz ise bu görüşme İYİ Parti'ye gönül veren milyonların vicdanını kanatacaktır.

- Şayet görüşme içeriği hiç bir şüpheye yol açmayacak şekilde açıklanmaz ise "Saray'a yanaşma veya iktidarla anlaşma" algısı zımnen kabul edilmiş olacak ve bu durum İYİ Parti tabanında büyük bir kırılmaya sebep olacaktır.

- Görüşmenin Anayasa tartışmalarının yapıldığı bir dönemde olması da ayrıca düşündürücüdür.

- En önemli kuruluş amaçlarından birisi AK Parti iktidarının antidemokratik, rantçı, milleti fakirleştiren ve devletin içini boşaltan siyasetine karşı durmak ve tek adam düzenine karşı çıkmak olan İYİ Parti'nin tabanı, bu görüşmeyi asla tasvip etmeyecektir.

- Ezilenlerin, hakkı gasp edilenlerin, açlığa ve sefalete mahkum edilenlerin hakkını ve hukukunu savunmak için AK Parti iktidarına karşı asil bir başkaldırı hareketi olan İYİ Parti'nin mensuplarının gözünde ve gönlünde, iktidarla verilecek uzlaşma ve yumuşama fotoğrafları asla kabul görmeyecektir.

Bu bağlamda Sayın Akşener'i, görüşmenin konusunu ve içeriğini açık ve net bir şekilde İYİ Partililere ve milletimize açıklamaya davet ediyorum.

poyraz 27-1

BİR BİR TEPKİ DE PARTİNİN GENEL SEKRETERİNDEN GELDİ

Koray Aydın'ın ardından Meral Akşener'in Erdoğan'la Saray'da yaptığı görüşmeye bir tepki de İyi Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz'dan geldi.

Uğur Poyraz yaptığı değerlendirmede, Erdoğan-Akşener görüşmesinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından duyurulmuş olmasına işaret etti.

"İYİ PARTİ GÖRÜŞMEYİ BASINDAN ÖĞRENDİ"

Bu ayrıntıyı "bu da demek oluyor ki taraflarca bu görüşmenin kamuoyu tarafından bilinmesi istenmiştir" şeklinde değerlendiren Poyraz, İyi Parti'nin de görüşmeyi basından öğrendiğini söyledi.

"DETAYLARI AÇIKLANMALI"

"Kimin talep ettiği, ne görüşüldüğü, yani amacının sonucunun ne olduğunun açıklanması gerekmektedir" diyen Poyraz, "Bu görüşme İyi Parti tüzel kişiliğinin amaç, hedef ve vizyonunu kesinlikle bağlamamaktadır” dedi.

"ŞAŞKINLIK VE HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI"

Uğur Poyraz görüşmeyi, "İyi Parti'nin genel başkanı Müsavat Dervişoğlu'dur. Genel başkanımızın ve yetkili kurullarımızın içeriği hala belli olmayan bu görüşmeden bilgisi olmadığı gibi duyan her partilimiz için de şaşkınlık ve hayal kırıklığı yarattığını ifade etmek isterim" sözleriyle yorumladı.

Editör: İbrahim KANBUR