CiddiGazete- İyi Parti’de, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında Eylül ayında yapılan Genel İdare Kurulu toplantısından çıkan kurultay kararı kapsamında çalışmalar hız kazandı.

Demirtaş'tan Abdullah Öcalan hamlesi Demirtaş'tan Abdullah Öcalan hamlesi

Kurultay çalışmalarının ilk ayağı olan "mahalle delegesi" seçimlerine 29 Ekim'de başlayan ve bu süreci tamamlayan partide ilçe kongreleri de start aldı.

Seçim takvimi çerçevesinde Aralık ayının ilk haftası il kongrelerine başlayacak İyi Parti'de, teşkilata yine GİK'te alınan "milletvekili adayı olacak ilçe ve il başkanlarının kongrelerde aday olmamaları" yönündeki tavsiye kararı hatırlatıldı.

Bu kapsamda milletvekili adaylığını düşünen ve aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin il başkanlarının da bulunduğu 16 ismin aynı göreve talip olmayacağı öğrenildi.

Bu isimler arasında daha önce parti sözcülüğü görevinde bulunan ve Ocak ayındaki il kongresinde başkanlığa aday olmayacak İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu da yer aldı.

İyi Parti Manisa, Kahramanmaraş, Kayseri, Samsun, Antalya, Mersin, Erzurum, Burdur, Balıkesir, Sakarya ve Kocaeli il başkanlarının da kongre sürecinde aday olmayarak tavsiye kararına uyacağı öğrenildi.

BÜYÜK KURULTAY ŞUBAT YA DA MART AYINDA

Kurultay çalışmalarına hız veren partide, Aralık ayının ilk haftasında ilçe, 29 Ocak'a kadar da il kongrelerinin tamamlanması hedefleniyor.

İyi Parti, 2023 seçim takvimine göre şubat ya da mart ayında ise 3. Olağan Büyük Kurultay'ı gerçekleştirecek.