CiddiGazete- Geçtiğimiz haftalarda Türkiye-İran sınırından kaçak geçiş yaparak sınır güvenliğinde yaşanan zafiyeti bir kez daha gündeme getiren İyi Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, 14 Mayıs 2023 seçiminde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen ancak "Gezi Eylemleri Davası" kapsamında 2018 yılından beri tutuklu olan Can Atalay’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Selçuk Türkoğlu aynı zamanda, hakkında 2020 yılında açılan ve 3 yıl 9 ay hapis cezası verilen dava kapsamında beşinci kez cezaevine giren gazeteci Barış Pehlivan’ı da açık cezaevinde ziyaret etti.

ZİYARETİN AMACI

İyi Partili Türkoğlu, ziyaretlerin ardından bir basın açıklaması yaptı.

İyi Parti'nin ülkücü kökenli isimlerinden Türkoğlu şunları söyledi:

Hatay'da son seçim anketi Hatay'da son seçim anketi

"İyi Parti Bursa Milletvekili olarak bugün buraya, Silivri Kapalı Cezaevi’ne, milletvekili sıfatını taşıdığı halde Meclis’te aramızda olamayan Sayın Can Atalay’ı ziyaret amacıyla geldim. Az önce de kendisiyle yaklaşık bir saat boyunca karşılıklı görüşme imkanımız oldu.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu ziyaretimin iki amacı vardı. Biri tamamen insani açıdan sayın dönemdaş vekilimiz sohbet etmek, adalet ve hürriyet mücadelesinde yanında olduğumuzu belirtmek, grubumuzun selamlarını iletmek, aynı zamanda sağlığıyla ilgili bilgi sahibi olup kamuoyuna aktarmaktı.

Diğeri ise biliyorsunuz ben aynı zamanda TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Mahkum Hakları Alt Komisyon üyesiyim. Dolayısıyla cezaevi koşullarını öğrenmek, Sayın Can Atalay’ın buradaki hakkını, hukukunu kullanma noktasındaki yaşadıklarını bizzat kendi ağzından dinlemekti. Nitekim her iki amacımızla ilgili de maksadımız hasıl oldu."