CiddiGazete- 2017 yılında 2. Lige küme düşmesinin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra şampiyon olarak yeniden TFF 1 Lig'e dönen Şanlıurfaspor'un bu başarısı kentte bayram havası yarattı. MEDAŞ Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nda oynanan ve Şanlıurfaspor'un 3-0 kazandığı Bucaspor 1928 karşılaşmasını Topçu Meydanı'na kurulan dev ekranda izleyen yeşil sarılı taraftarlar, havai fişek gösterileri ve şehir turu atarak şampiyonluğu kutladı.

Ankaragücü'nden 3 gol 3 puan Ankaragücü'nden 3 gol 3 puan

VALİ, ESKİ BAŞKANIN ELİNDEN KUPAYI ALDI

Ancak, kentte bu sevinç yaşanırken Şanlıurfaspor'un kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde başkanlığı üstlenen ve 14 Mayıs'ta yapılan milletvekilliği seçimleri öncesinde takımı maç fazlası ve 2 puan öndeyken başkanlıktan ayrılarak, İyi Parti'den Şanlıurfa milletvekili adayı olan Emin Yetim'in, Konya’daki törende şampiyonluk kupasını kaldırması sırasında yaşananlar, sevince gölge düşürdü. AKP Şanlıurfa milletvekillerinin yanı sıra AKP'li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Bakanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün de olduğu grupta şampiyonluk kupasının havaya kaldırılması sırasında Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan'ın bir anda kupayı Yetim'in elinden alması gerginliğe neden oldu. Vali Ayhan'ın Yetim'i bölgeden uzaklaştırmaya çalışması da dikkat çekti.

EMİN YETİM'DEN TEPKİ

Yaşananları sosyal medya hesabından paylaşan Şanlıurfaspor Kulübü eski başkanı Emin Yetim, "Şanlıurfaspor kapanma kararı alındığında ben bu şehrin bir evladı olarak, bu kararın karşısında durdum. Şanlıurfaspor'un şampiyon olması için siz değerli hemşehrilerime söz verdim. Bu sözün yerine getirilesi için gövdemi taşın altına koydum. Bugün şampiyonluk kutlamasında hepinizle beraber bu sevinci yaşadığım esnada, ilimizin valisi Salih Ayhan'ın kişisel hırslarına yenilerek, 85 milyonun önünde şahsıma yönelik yaptığı saygı dışı hareketi, kamunun vicdanına bırakıyorum" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

POYRAZ: DEVLET AKLI VE ADAMLIĞINDAN NASİBİNİ ALMAMIŞ VALİ

İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da Yetim'in paylaşımını alıntılayarak, "1. Lige yükselen Şanlıurfaspor'u ve efsane başkanı Emin Yetim'i yürekten kutluyorum. Şanlıurfamızın bu coşkusuna gölge düşüren, devlet aklı ve adamlığından nasibini almamış Vali Salih Ayhan'ı kınıyorum. Bu makamlar geçicidir Salih Bey. Mesele, milletin kalbine nakş olabilmektir. Emin başkan efsane, sen ise her zaman eleman olarak hatırlanacaksın. Devlet olabilmek için millete hizmet gerek, siyasete aparat değil" dedi.

AKP'li eski Eyyübiye Belediye Meclis Üyesi Bilal Tekatlı da, "Şanlıurfaspor'un şampiyonluk sevincine Vali gölge düşürdü. Tüm Şanlıurfalıların olduğu gibi emektar eski başkanın da kupa sevincini yaşaması doğal hakkıdır. Şehrin valisinin bu sevince engel olma çabası devlet adamlığına yakışmamıştır" paylaşımıyla tepkisini ifade ederken, yüzlerce sosyal medya kullanıcısı da yaşananlara tepki gösterdi.