CİDDİGAZETE

24 Haziran seçimlerinde beklenen çıkışın çok uzağında kalan İYİ Parti, yönetiminde yer alan isimlerle gündeme gelmeye başladı. Son haftaların en çok konuşulan isimlerden biri, İYİ Parti Sanayi, Teknoloji, Çevre ve Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mehmet Satuk Buğra Kavuncu oldu.

2016 yılından beri BASF’ın Türkiye ve Azerbaycan CEO’su olan Kavuncu, 30 Mart 2018 tarihinde bu görevinden istifa edip İYİ Parti'ye geldi ve ertesi gün GİK üyesi yapılıp genel başkan yardımcılığına atandı. Buğra Kavuncu'nun İYİ Parti'deki hızlı yükselişi hem tabanın, hem de siyasi çevrelerin dikkatini çekti. Kavuncu'nun siyasi geçmişiyle ilgili bilgiye ulaşılamazken, iş yaşamındaki başarıları partide vitrin yapıldı.

İDDİALAR VE İTHAMLAR ÇOK AĞIR

Alman gizli servisi BND bağlantıları, amca İsmail Kavuncu, MİT'in eski üst düzey görevlisi, FETÖ tutuklusu dayı Enver Altaylı, dede Abdurrahman Kavuncu, baba Orhan Kavuncu ve bunlarla çok yakın ilişkileri olan CİA'nın Orta Asya'dan sorumlu istasyon şefi Ruzi Nazar'la münasebetleri ağır iddialarla sosyal medya ve internet sitelerinde dile getirildi. Büyük para trafiğinin yer aldığı Panama Belgeleri'nde de ismi geçtiği iddia edilen Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, ithamlar karşısında bayramdan sonra hukuki işlem başlatacağını duyurdu.

İddialarla ilgili net açıklama yapmayan Kavuncu attığı tiwitte, "Son dönemde; şahsımı ve esasen, mensubu olmaktan şeref duyduğum İYİ Parti'yi hedef alan sosyal medyadaki itibar cellatlarının 'analiz' ve 'araştırmacılık' kisvesi altında kamuoyunu zelirlemek amaçlı yazılı saldırıları için gerekli yasal işlemler bayram sonrası başlatılacaktır" dedi.

İYİ Parti resmi sayfasına göre Mehmet Satuk Buğra Kavuncu:

1973 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünden 1996 yılında mezun oldu. Üniversiteyi bitirdikten sonra, yurtiçi ve yurtdışında satış-pazarlama ve yatırım alanında birçok faaliyet gösterdi.

1997 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde genç bir girişimci olarak iş hayatına atılan Kavuncu ortaklarıyla beraber kurduğu şirketini büyüterek Orta Asya’da bilinen bir marka haline getirdi. İş hayatında başarılı bir performans gösteren Kavuncu, BASF’ta üst düzey yönetici olarak 13 yıl boyuncu Orta Asya’da ve yaklaşık 3 yıl İsviçre’de görev yaptı.

2016 yılından beri BASF’ın Türkiye ve Azerbaycan CEO’su olan Kavuncu, 30 Mart 2018 tarihinde bu görevinden istifa ederek, yönetim, sanayi ve ticaret alanındaki uluslararası birikim ve tecrübelerini ülkesi için değerlendirmeye karar verdi.

Üniversite yıllarından itibaren, Türkiye ve Kazakistan’da farklı sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler alarak, profesyonel yaşantısının yanı sıra sosyal hayata da katkı sağladı.

İngilizce, Rusça ve Kazakça bilmekte olan Kavuncu, evli ve 3 çocuk babasıdır.