CiddiGazete- Yerel seçimlere yönelik geri sayım sürerken, İyi Parti kendi derdine düştü. Partide üst düzey istifaların ardından şimdi de "kasadaki 132 milyon lira nerede?" tartışması başladı. İyi Parti'nin kasasındaki 132 milyon liranın "kayıp" olduğu iddia edildi.

Sözcü'den Saygı Öztürk, İyi Parti'de Ümit Dikbayır'ın yerine getirilen Cem Özdemir'in kasada 16 milyon lira açık olduğunu belirttiğini yazdı.

"İyi Parti'nin kasası tam takır" diyen Saygı Öztürk, bu durum Ümit Dikbayır'a söylendiğinde, "Ne demek kasamız eksi 16 milyon lirada? Kasada 132 milyon lira varken, şimdi bu para nerede" diye sorduğunu iddia etti.

Öztürk, bir taraftan Akşener'in hesaplarının gizli bir biçimde inceletildiği, bir yandan partinin kasasında olması gereken paranın bulunmadığı iddiasının olayı farklı boyuta taşıdığını belirtti. Saygı Öztürk ayrıca, Ümit Dikbayır'ın kendisi hakkında disiplin soruşturması açılmasını istediğini, bir süre bekledikten sonra dokunulmazlığının kaldırılmasını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurup hakkındaki iddianın açıklığa kavuşmasını isteyeceğini ifade etti.

Saygı Öztürk'ün yazısında ilgili bölüm şöyle:

"Seçimden hemen sonra Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında, kurul üyelerinden İsmet Koçak, 'Milletvekili sıralarının belirlenmesi parayla satılmış. Bu yönde çok ciddi söylentiler var. Bunun açığa çıkarılması gerekir' dedi. Bu önemli bir iddiaydı ve hesabının verilmesi gerekirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, 'Böyle bir para kasamıza girmedi. Bu tür gerçekle ilgisi olmayan iddialar genel başkanımızı, partimizi zedeler' dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, Genel Başkana en yakın isimlerden birisi ve mali işlerden sorumluydu. İYİ Parti kongresinde Genel İdare Kurulu için adaydı. Ancak hep 'çizik' yedi. Bunlar İYİ Parti'de iyi şeylerin olmadığının göstergesiydi.

POMEM adayları için Karasu'dan Bakan'a mektup POMEM adayları için Karasu'dan Bakan'a mektup

HESAPLAR MI İNCELENDİ?

Dedikodu kazanı kaynamaya devam etti. Ümit Dikbayır'ın, Genel Başkan Meral Akşener'in hesaplarını incelettirdiği iddiası yayıldı. Oysa üç hafta önce Dikbayır ve Antalya milletvekili Uğur Poyraz'la ilgili genel başkanın yeni görevlendirme yapacağı söyleniyordu.

Ümit Dikbayır genel başkan yardımcılığına, partinin kuruluşundan bu yana büyük emekleri olan ve milletvekili seçimlerine kadar genel sekreter olarak görev yapan Uğur Poyraz'ın da İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı'na getirilmesi planlandı. Grup Başkanı Erhan Usta da Ümit Özlale'den boşalan Kalkınma Politikaları Başkanlığı'na kaydırılacaktı.

NEREDE 132 MİLYON LİRA?

Ümit Dikbayır'ın yerine önce Cem Özdemir getirildi. Yani, kasa O'na teslim edildi. Özdemir, kasanın eksi 16 milyon lirada olduğunu belirtti. İYİ Parti'nin kasası tam takır. Bu durum Ümit Dikbayar'a söylendiğinde, 'Ne demek kasamız eksi 16 milyon lirada?' dedi ve 'Kasada 132 milyon lira varken, şimdi bu para nerede' diye sordu. Bir taraftan Akşener'in hesaplarının gizli bir biçimde inceletildiği, bir yandan partinin kasasında olması gereken paranın bulunmadığı iddiası olayı farklı boyutlara taşıdı. Ümit Dikbayır, kendisi hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi. Makul bir süre bekledikten sonra dokunulmazlığının kaldırılmasını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurup hakkındaki iddianın açıklığa kavuşmasını isteyecek.

O OFİS RAHATSIZLIK YARATTI

2019 kongresinde Uğur Poyraz Genel Sekreterliğe, yardımcılığına da Uğurhan Tiryaki getirilmişti. Son kongrede Poyraz, genel sekreter yapılmayınca, Uğurhan Tiryaki'nin de görevi sona erdi. 24 Haziran 2023'te yapılan kongrede, yedek listede birinci sırada bulunan Tiryaki, Bahadır Erdem'in istifasıyla asil GİK üyeliğine geçti. Tiryaki'nin Ankara Cinnah Caddesi'ndeki ofisine Uğur Poyraz, Ümit Dikbayır ve partide muhalif çizgide gösterilen bazı isimlerin gitmesi genel merkezde rahatsızlık yarattı, 'O ofiste parti aleyhine dedikodu yapılıyor' söylentileri üzerine, genel başkan yardımcısı Sedat Aksakallı, Tiryaki'yi arayıp istifa etmesini biraz da ağır sözlerle ifade etti. Tiryaki ise istifa etmediği gibi yedek üyelikten GİK üyeliğine geldi, Aksakallı'ya da o sözleri için aynı tonda cevap verdi."