CiddiGazete- İyi Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Şeref Menteşe'nin adaylığı, 2019 yılında almış olduğu ceza nedeniyle Yüksek Seçim Kurulunca iptal edildi. İtiraz dilekçesi yazan Menteşe, YSK'dan gelecek haberi beklemeye başladı.

İyi Parti Tokat İl Başkanı Erkan Er, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Alınan Yüksek Seçim Kurulu kararının tartışmasını sadece Tokat halkının vicdanına havale ediyoruz. Karşısına çıkıp konuşamayanlar, adayımızın vizyonunun karşısında söyleyecek laf bulamayanlar alınan bu kararla birlikte çok rahat ettiler.

YENİ ADAY İDDİALARINA CEVAP

Son iki gündür partimizin yeni bir adayla yola devam ettiğine dair çıkan haberlerin hiçbirinin aslı astarı yoktur. Elbette biz farklı isimlerle istişare ettik, görüştük, görüşüyoruz. İyi Parti tabii ki adaysız kalmayacak. Ancak bizim adayımızla alakalı Seçim Kurulu kesin kararı açıklayana kadar bizim bir aday belirleyip sunmak en hafif deyimiyle büyük bir dezenfektesizliktir.

Kimlerin hangi maksatla yaptığını bilmiyoruz. Ancak yeni adayın belirlenmesi sürecinde bundan sonra başlıyoruz. En kısa zamanda da sonuçlandıracağız. Yüksek Seçim Kurulu bize bir süre tanıdı.

İyi Parti'den bir istifa haberi daha İyi Parti'den bir istifa haberi daha

Bu süre zarfında partimizin yetkili organlarıyla istişare yapacağız. Genel merkezimize arz edeceğiz. Buradan gelecek talimat doğrultusunda da yeni adayımızla sizlerin huzurlarına çıkacağız."

"TARAFIMA TEBLİĞ EDİLMİŞ RESMİ BİR YAZI YOK"

İyi Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Şeref Menteşe ise "Kapalı kapılar arkasında istediğini konuşup yüz yüze gelince kameraların önüne gelince de hiçbir şey yokmuş gibi davranan bir zihniyetin karşısında dimdik ayağa kalktık. Evet, yapmış olduğumuz bu çalışmanın çok rahatsız ettiğini gördük. Elbette ki yargı bir karar verir. Halihazırda tarafıma tebliğ edilmiş resmi bir yazı yoktur. Sadece bunu fırsata çeviren goygoycular var ve en önemlisi de siyasi nezaketten nasibini alamamış soytarılar var. Bunlar ise Türk yargısına olan saygıyı ortadan kaldırdıkları gibi insana olan saygıyı da yok ettiler.

Doktor Şeref Menteşe'nin adaylığı düştü haberi bir yalandır. Şeref Menteşe'nin adaylığıyla alakalı istenilen bir evrak var. Bu evrakı biz resmi olarak da paylaştık. Her yerde de paylaşırız. Buna karşılık da bizim verdiğimiz anayasa hukukçuları tarafından hazırlanmış resmi bir savunmamız var.

Ben Tokat'ın derdiyle dertlendim. Çare ürettim ve bu milletin huzuruna çıktım. Beni durdurmak için hukuk ve hak gaspı yapılmasına seyirci kalmam mümkün değildir. Ancak bizim adaylığımızı düşürseler de ağzımızı bantlayamazlar. Gözümüzü kapatamazlar. Biz Tokat'ın sorunlarını dillendirmeye devam edeceğiz.

YSK'DAN CEVAP BEKLENİYOR

Türkiye'deki seçim kanunu 51, 1, 2, 3. maddesi açık ve net bir şekilde diyor ki eğer ki bir infaz varsa ve bu infaz devlete karşı işlenmiş bir suç değilse, yüz kızartıcı bir suç değilse, evrak sahtekarlığı değilse diyor itikaf suçu değilse diyor sıralıyor. Bunların infazı bittiği gün seçme ve seçilme hakkına kavuşur diyor.

Ben bu evrakı size belge olarak da bırakacağım. İstediğiniz gibi fotokopisini alıp orada bakabilirsiniz. Bununla alakalı bir şikayetinizi seçim kurulumuza verdik. Bize ulaşan habere göre yarın görüşülecek. İtirazımız görüşülecek. Hala diyorum ben İyi Parti'nin Tokat belediye başkan adayıyım. Bununla alakalı süreci Yüksek Seçim Kurulu karara bağlayacaktır" dedi.

ŞEREF MENTEŞE KİMDİR?

19 Mayıs 1971'de Tokat Yeşilyurt Gündoğan Köyü'nde dünyaya gelen Şeref Menteşe, ilk eğitimini köyünde tamamladı. 1980 yılında Almanya'ya taşınarak eğitimine Münih'te devam etti. Yüksek öğrenimini ise Köln'de sürdürdü. Babasının vefatı üzerine 1991 yılında eğitimine ara vererek iş hayatına atıldı ve 1993'te kendi işini kurarak ticarete giriş yaptı. Almanya, İsviçre, Fransa, Malezya, Türkiye ve Tanzanya'da ticari faaliyetlerine devam etti. Menteşe, lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Malezya tamamladığını söyledi.

Şeref Menteşe, İGMG Avrupa Milli Görüş teşkilatlarında ve gençlik kollarında görev aldı. 1991-1998 yıllarında Refah Partisi Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan'a Avrupa'da yaşayan Türk gençlerinin entegrasyonuna yönelik projeler geliştirdi.

2002'de Saadet Partisi'nden Tokat milletvekili adayı, 2015'te AKP'den Tokat milletvekili aday adayı oldu.

2019'da Yeniden Refah Partisi MKYK üyesi seçildi ve 2020'de istifa etti.

14 Ocak 2024'te Gelecek Partisi'ne katıldı; hemen ardından Tokat belediye başkan adaylığı için İyi Parti'ye geçti.