CiddiGazete- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından "Kültür Merkezi" olarak kullanılan Aziz Vukolos Kilisesi'nde bir şirket tarafından parti düzenlendi.

Kilise içinde verilen parti görüntüleri, Rum toplumunu rahatsız etti. İzmir Rum Cemaati Vakıf Başkanı Yorgo Theodoridis yaptığı yazılı açıklamayla etkinliği kınarken, böyle bir partiye izin verilmesinin Rum toplumunu incittiğini söyledi.

"HAZRETİ İSA PARTİ MEZESİ YAPILDI"

Teodoridis, şunları kaydetti:

"Dostlar, kardeşlerimiz; inancımızın mabetlerinden Aziz Vukolos Kilisesi'nde bir şirket tarafından düzenlenen bir parti organizasyonunda mabedimizde içki içilmiş, dans edilmiş, Hz. İsa figürümüz parti mezesi yapılmıştır. Bizler duygularımızı ifade edecek sözcükler bulamıyoruz. Boğazımıza oturan yumruyu çıkarıp konuşamıyoruz. Öte yandan, hiçbir şey söyleyemesek bile bizi anlayacağınıza inanıyoruz. Çünkü bugün bizim yaşadığımız şey tarih boyunca çeşitli din mensuplarının uğradığı çeşitli tacizlerden hiç farklı değil. İnsanoğlu hâlâ öğrenmeye çalışıyor diğerinin kutsalına saygıyı. Kardeşlerimiz, tüm dinler kutsaldır. Tüm dinlerin mekanları kutsaldır. Tüm peygamberler kutsaldır ve kutsala nasıl davranılması gerektiği evrensel kurallarla belirlenmiştir. 1886'da inşa edilen Aziz Vukolos Kilisesi de tarih boyunca binlerce insanın derdine derman için, Tanrıya selam için, şükretmek için dua ettiği, sığındığı, aziz tuttuğu bir mekandır. Duvarları yakarışların, duaların izini taşır. İkonaları insanları iyiliğe çağırır yüzyıllardır. Tıpkı camiler gibi, havralar gibi orası da Tanrının evidir. İyiliğin yuvasıdır. Burada verilen partinin görsellerinin farklı dinlerden de olsa tüm İzmirlilerin yüreğini buracağına inancımız tam çünkü Hıristiyan olarak bizler bu görüntülerin camilerde, havralarda sergilenmesinden de çok yaralanırdık.

Bizler Hz. İsa'ya layık görülen bu davranışın Hz. Muhammet ya da Hz. Musa'ya sergilenmesini de kabul edemezdik. Etmemeliyiz. Aksi taktirde insan olma halimiz zarar görür. Aksi taktirde barbarlaşırız.

Sevgili İzmirli kardeşlerimiz, ezan, çan, hazzanın yüzlerce yıldır yan yana Allah'a yakardığı bu şehirde ilk kez yaşanan böyle bir olaydan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi olarak kullanılan kilisemizde ve diğer mabetlerimizde düzenlenecek etkinliklerde dini duygularımıza daha fazla hassasiyet gösterilmesi için sizlerden ve yöneticilerimizden yardım istiyor, bir daha böyle bir duyarsızlığa maruz kalmamayı diliyoruz."

"DİLERİM BU YANLIŞ HİÇBİR YERDE TEKRARLANMAZ"

Rum toplumunun sivil önderleri arasında yer alan Laki Vingas ise Twitter'dan tepkisini dile getirdi. Kiliselerinde ibadet edebilmek için vilayetten izin alınması gerektiğini de hatırlatan Vingas, "Söz konusu kilisemizde dua etmek, ayin yapabilmek için izin almanın çok zor hatta çoğu zaman imkansız olduğuna şahit olan bizler için, bu gösteri ve etkinliği iftihar edercesine sunanları görmek bizleri derinden üzmüştür. Dilerim bu yanlış hiç bir yerde tekrar edilmez!" dedi.

BELEDİYE ÖZÜR DİLEDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, konuya ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, söz konusu şirket hakkında kiralama şartlarına uymadığı gerekçesiyle hakkında tutanak tutulduğunu ve teminatının iade edilmediğini söyledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2010 yıllında restore ederek kente kazandırdığı Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi kültür sanat, konser, toplantı etkinlerinde kullanılmaktadır.

Amasra raporu: TTK yüzde 100 kusurlu Amasra raporu: TTK yüzde 100 kusurlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi zaman zaman burasını ücretli veya ücretsiz etkinliklere tahsis etmektedir. Bir ay önce (4 Haziran akşamı) kültür merkezinde, özel bir şirketin "Gençlik festivali" adıyla, içki satışı yapılmayacağı başvurusuyla gerçekleşen organizasyon Konak Kaymakamlığı ve Emniyet'ten de izinlidir. Organizasyonun belediyemiz ile ilgisi yoktur. Kiralama şartlarına uymadığı gerekçesiyle tutanak düzenlenmiş, şirketin teminatı iade edilmemiştir.

1927 yılında Asar-ı Atika Müzesi olarak açılan daha sonra değişik amaçlarla kullanılan yapının tarihi geçmişine saygı gereği gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

Bizimle ilgisi olmayan organizasyonun Rum Ortodoks Toplumu'nu incitmesinden son derece üzgünüz.

Açıldığından beri onlarca organizasyonun yapıldığı tarihi mekanın bundan sonraki etkinliklerde bu hassasiyetlere dikkat edilerek kullanımı konusunda gerekli özen bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gösterilecektir.

Birkaç kez özel izinle burada ayin yapılması İzmir'de yüzlerce yıldır devam eden yerel hoşgörü ve anlayışın sonucudur. Bu hoşgörü ve anlayışın devamı konusunda bizim irademiz tamdır, herkesin de gerekli hassasiyet ve ihtimamı göstereceğine inanıyoruz.