CiddiGazete- Kamu bankalarının olağan genel kurul süreci tamamlandı. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’nın genel kurullarında aylık ücretler ve yönetici atamaları da karara bağlandı. Buna göre yönetim kurulu üyelik ücretleri 2022 yılına oranla yüzde 100 zamlandı.

Birgün’ün haberine göre, yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan eski milletvekillerinin aylık gelirleri en az 200 bin TL olacak.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası’nda banka dışında kamu görevi bulunmayan yönetim kurulu üyelerinin ücreti 30 bin 940 TL’den 62 bin TL’ye çıkarıldı.

Uhdesinde kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyelerinin 2022 yılında 17 bin 230 TL olan ücreti ise 34 bin 500 TL’ye yükseltildi.

Bankanın denetim kurulundaki isimlere ise 28 bin TL ödenmesi kararlaştırıldı.

VAKIFLAR BANKASI

Vakıflar Bankası’nın yönetim kurulu üyelerinin ücreti de aynı oranda artırıldı. Bankanın yönetim kurulunda yer alan ve bir başka kamu görevi bulunmayan üyelerin ücretinin 62 bin TL, bir başka kamu görevi daha bulunan üyelerin ücretinin ise 34 bin 500 TL olduğu bildirildi.

HALK BANKASI

Piyasa saat 21.00'e kitlendi Piyasa saat 21.00'e kitlendi

Halk Bankası yönetiminin ücretlerinde de tarife aynı oldu. Bankanın yönetim kurulu üyelerine aylık net 62 bin TL ödenmesi yönünde karar alındı. Banka dışında kamu görevi bulunan üyelere de aylık net 34 bin 500 TL ödeneceği kaydedildi.

GÖREVE DEVAM

Kamu bankalarının genel kurul toplantılarında alınan kararlara göre, eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı AKP’li Mevlüt Uysal, Halkbank Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini sürdürecek. Bankada Osman Arslan da genel müdürlük görevine devam edecek.

Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve AKP’nin eski TBMM Grup Başkanvekili Sadık Yakut ise yeni dönemde Vakıfbank Kurumsal Yönetim Komitesi ile Denetim Komitesi’nde görev alacak.

Vakıfbank'ta Mustafa Saydam, Yönetim Kurulu Başkanı, Cemil Ragıp Ertem Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Abdi Serdar Üstünsalih ise Genel Müdür olacak.