CiddiGazete- Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme süreci bugün başladı.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçınkaya toplantı öncesinde masaya toplamda yüzde 110'luk bir zam teklifi ile geldiklerini söyledi. Yalçın, "İlk yıl için yüzde 70, ikinci yıl için yüzde 40'lık bir talebimiz var" dedi.

Memurların toplu sözleşme sürecinde ilk toplantısına yönelik Yalçın, "936 teklif var masada. Bu taleplerin çözüm merci toplu sözleşme masasıdır" ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğindeki ilk toplantının açılışını Bakan Vedat Işıkhan yaptı. Işıkhan'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

- Memur ve memur emeklilerimizin 2024-2025 yıllarını kapsayan mali ve sosyal haklarını belirleyecek 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine başlamış bulunuyoruz.

- Milli refahımızı hedefleyen, sosyal devlet ve katılımcı yönetim anlayışımızın en belirgin nişanesi olan toplu sözleşme sürecimizin ülkemiz çalışma hayatı adına hayırlı olmasını diliyorum.

ÖNCE GÖRÜŞME TAKVİMİ BELLİ OLACAK

Memur konfederasyonlarının genel başkanları ve 11 hizmet kollundaki yetkili sendikaların temsilcilerinin konuşmalarıyla devam edecek toplantıda, görüşmelerde izlenecek takvim belirlenecek.

Ek MTV tahsilatında şok oran Ek MTV tahsilatında şok oran

MEMURLAR NE TALEP EDİYOR?

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi'ne dair taleplerini geçen hafta açıklayan Memur-Sen, 2024 yılı için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istemiş, 2025 yılı için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Aylık 7 bin 650 liralık kira yardımı, memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması ve gelir vergisinin yüzde 15'te sabitlenmesi diğer talepler arasında yer aldı.