CiddiGazete- Tarihi Kapalıçarşı 1 Haziran'da kontrollü olarak eski günlerine dönüyor. Coronavirüs sebebiyle 24 Mart'ta ziyaretçi girişine kapatılan tarihi çarşıda dükkan sahipleri işyerlerinde son hazırlıklarını yapıyor.

Söz konusu çalışmalar hakkında açıklama yapan Kapalıçarşı Kat Malikleri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, kontrollü bir şekilde Kapalıçarşı’nın eski günlerine döneceğini belirterek, “Bu süre zarfında dezenfekte işlemleri de devam ediyor. Kapalıçarşı’da camlar açık olacak. Tarihi çarşının yapısından dolayı çarşı doğal yoldan bir havalanacak” dedi.

‘ÖNLEMLER ALINDI’

Çarşının kapalı olduğu süre zarfında sürekli dezenfekte ve temizlik işlemlerinin sürdüğünü belirten Kurtulmuş, “Son derece dikkat edilerek bu çalışmaları gerçekleştirdik. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edilerek faaliyete başlayacağız. Çarşının içinde sosyal mesafe uyarıları bulunuyor. Kapı girişlerinde sıkı önlemler alacağız” dedi.

KİRA DÜZENLEMESİ

Çarşının kapalı olduğu dönemde ekonomik kaybın sözkonusu olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Kiracıların bakanlık müdahalesiyle üç ay öteleme ve altı ay kira alımı şeklinde düzenleme oldu. Bu süreçte ekonomik olarak bir kayıp söz konusu olmuştur” diye konuştu.

ZİYARETÇİ SAYISI

Kurtulmuş ziyaretçi sayısı hedefi konusunda ise şunları söyledi:

Haziran ayının ortasından sonra turizm sektörünün hareketleneceğini düşünüyorum. Bu süreçte turistlerin tekrar ülkemizi ziyaret edeceğimize inanıyorum. Kapalıçarşı’nın aylık ziyaretçi sayısı 3,5 milyon kişi. Geçen sene yıllık 42 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmıştı. Bu sene 43 milyon ziyaretçi hedefimiz vardı. Tekrar aynı sayılara ulaşacağımızı düşünüyorum.”

ÇALIŞMA SAATLERİ

Çalışma saatlerinin 10.00 ile 16.00 saatleri arası olacağını vurgulayan Kurtulmuş, “Pazar günleri zaten kapalıyız. Haftasonu kısıtlama olmadığı takdirde cumartesi günleri de açık olacağız” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Türkiye altın piyasasının en hareketli yerlerinden Kapalıçarşı'da coronavirüs sebebiyle kapalı olan dükkanların korunması için üst düzey güvenlik önlemleri alındı. 24 saat canlı kamera sistemi ve dedektörlerin haricinde polisler de olası bir hırsızlık yaşanmaması için güvenliğe destek verdi.