CiddiGazete- Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20'si tutuklu 61 kişi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşması Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde devam etti. Duruşmada sanık avukatları, taleplerine ilişkin açıklamlarda bulundu.

Sanıklardan Mahmut Gökhan Çanga'nın avukatı Mert Doğan, şunları söyledi:

- Müvekkilim iddianamede cinayet suçlamasıyla suçlanmaktadır. Dosyada olayın cinayet olduğuna ilişkin tanık beyanları var.

- Ancak dosyada hem sanık hem de gizli tanık olan kişinin ifadeleri var. Bir başka gizli tanık da mahkemeye dilekçe verip beyanlarını geri çekmiştir.

- Gökhan'a yapılan operasyonda görevli komisere Gökhan tutuklandıktan 10 gün sonra denk geldim.

- Sohbet ettik "Gökhan bey ne yapıyor?" diye sordu.

- "Aslında bu işin cinayet olmadığını biliyoruz" dedi.

- Bunu da herkesin vicdanına bırakıyorum. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum.

Ersan Şen: Anlaşırsak olur Ersan Şen: Anlaşırsak olur

"SEMİH ARSLAN ÖLDÜRÜLMEDİ, İNTİHAR ETTİ!"

Çanga'nın diğer avukatı Ela Leyla Umur da şu ifadeleri kullandı:

"Bu devam eden yargılama bir kör dövüşüne dönüşmüştür. M7 kendisini ifşa etmiş ve kumpası dile getirmiş, emniyet müdür yardımcıları tutuklanmıştır. O halde biz burada hala neyi anlatmaya çalışıyoruz anlamış değilim. Müvekkilim bu dedikodular sebebiyle neden hala tutuklu? Hükümete darbe iddiasıyla tutuklanan emniyet müdürlerinin dosyasında bile önce somut deliller toplandı ardından tutuklamalar oldu. Semih Arslan kesinlikle öldürülmedi, intihar etti."

TUTUKSUZ SANIKLARA ADLİ KONTROL İSTENDİ

Sanık avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından Savcılık, tutuksuz sanıklara adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ederken, tutuklu sanıkların da tutukluluk hallerinin devam etmesini istedi.

Savcılık, duruşmaya gelmeyen müştekilerden Murat Yanar'ın zorla getirilmesini ve diğer müştekilerin davaya katılma taleplerinin kabul edilmesini istedi.

İKİ SANIK TAHLİYE EDİLDİ

20'si tutuklu 61 sanığın yargılandığı davada ara karar verildi. Tutuklu sanıklar Arif Buğra Beşe ve Furkan Anıl Bahar'ın tahliyesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 9 Eylül'de görülecek.

Editör: İbrahim KANBUR