CiddiGazete- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan hakkında silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, 5 kişi hakkında silahlı suç örgütünü yönetmek, 51 şüpheli hakkında silahlı suç örgütüne üye olmak, 3 şüpheli hakkında hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etmek suçlarından dava açtı. Davada 28'i tutuklu 61 sanık yargılanacak.

İddianamede, silahlı suç örgütünün faaliyeti çerçevesinde sanıklara kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, yağma, suçluyu kayırma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suç üstlenme suçlamaları da yöneltildi. Örgüt suçu dışında sanıklar onlarca yıl ceza gerektiren bu suçlardan da yargılanacak.

26 şüpheli hakkında takipsizlik kararı veren savcılık, kamu görevlileri hakkında rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlarından açılan soruşturmayı ise ayırdı. Soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu'na gönderildi.

34 İdlib şehidini kimler unuttu 34 İdlib şehidini kimler unuttu

Savcılık, silahlı suç örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlendiği iddia olunan suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama iddiaları yönünden de ayrı soruşturma yürütülmesi için dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerinin Aklanması Bürosuna gönderilmesine karar verdi.

Silahlı suç örgütünün faaliyeti kapsamında işlendiği iddia olunan diğer olaylar ve bir kısım şüpheliler ile ilgili olarak hazırlık soruşturması da devam ediyor.

Ayhan Bora Kaplan, 7 Eylül 2022'de yurt dışına çıkmak üzereyken Esenboğa Havalimanı'nda Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.