Özel okullara yüzde 65 zam geldi Özel okullara yüzde 65 zam geldi

CiddiGazete- CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, özel okullarda fiyat artışlarının yüzde 200'ü bulduğunu ifade ederek fiyatlandırmada ailelerin taleplerini dikkate alan düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

CHP’li Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin bugün yarı yıl karnelerini aldıklarını hatırlattı. Velilere, çocuklarını karneleriyle değil, yetenekleriyle değerlendirmesi tavsiyesinde bulunan Kaya, çocukların, daha mutlu ve başarılı olmaları için sevdikleri alanlara teşvik edilmesini önerdi.

Özel okul ücretlerine yüzde 65 zam sınırı geldiğini belirten Kaya, "Özel okullarda fiyat artışları yüzde 200'leri buluyor. Yemek, kitap ve kıyafete ciddi zamlar yapıldı. Çocuğunu özel okula gönderen aileler perişan. 'Ne yapalım, özel okula göndermesinler' diyemezsiniz. Özel okulun önünü açan milli eğitim politikaları iflas etmiştir. Özel okul fiyatlandırmasında ailelerin taleplerini dikkate alan düzenleme yapılmalı" diye konuştu.

ÖĞRETMEN ATAMASI

Kaya, iktidarın öğretmen atama takvimini açıklaması gerektiğini de ifade ederek "Öğretmen açığı 200 bine dayandı. Siz 20 bin öğretmen atayarak bu sorunu çözemezsiniz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında amasız fakatsız 100 bin öğretmen ataması yapılmalı. Ya bu sorunu çözecekler ya da Bay Kemal gelecek ve bu sorunu çözecek” dedi.

EYT DÜZENLEMESİ

Öte yandan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun, basın toplantısında EYT konusunda açıklamalarda bulunduğuna işaret eden Kaya, "AK Parti, EYT meselesini suya yazmaya devam ediyor" diye konuştu.