CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Lozan Barış Antlaşması'nın 100. yılını kutlayarak konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

- Türk Lirası’na tamamen güven kaybolmuş vaziyette. Yani ticari çöküş. Öyle bir noktaya geldik ki, burayı dinlemenizi isterim. Türkiye’nin hangi noktaya geldiğini ifade edeceğiz. Diyor ki Türkiye: Ana parayı ödemek için bana borç ver. Aldığım borcun faizini de ödeyemiyorum, bana borç para ver. Bütçede açığım var, bunu kapatmak için de bana para ver.

İCRALIK OLAN VATANDAŞ ADRES DEĞİŞTİRİYOR

- Vatandaş icra dairelerinde... 1 Ocak ile 22 Temmuz arasında, geçen yıl aynı döneme baktığınızda icra dosyalarındaki artış yüzde 63. İcralık olan vatandaş adres değiştiriyor.

- Hükümet kuruldu, tek kişilik hükümet yetkiyi aldı. Bu tabloyu değiştirmek istiyor. "Ne yapmam lazım? Yeni vergiler getirmem lazım" diyor. Biz AYM'ye başvurduk, umarım kısa süre içinde karar verirler. Vergi ve zam... Onun dışında bir şey yapılmadı. TBMM'ye ek bütçe getirdiler. 1.1 trilyon liralık bir bütçe.

- Artık devletin yönetilmediğini Mısır'daki sağır sultanlar biliyor. Bize borç vermek isteyen de biliyor. O yüzden diyorlar ki bana limanları ver ben çalıştırayım. Bu devletin yönetilmediğinin açık net gösterir.

EKONOMİK SOYKIRIM

- Yapılan ekonomik soykırımdır. 85 milyon zamlar ve vergilerle perişan ediliyor. Akaryakıt zamları vatandaşın cebinden çalınan paradır. Bu gerçeği hiç kimsenin unutmaması lazım.

- Kimse biriktirdiği ve çaldığı servetin esiri olmamalıdır. Esiriyseniz siz bir ülkeyi yönetemezsiniz. Soru şu: Bütün bunların karşılığına baktınız zaman Erdoğan hükümeti kimlere hizmet ediyor?

- Vatandaşa hizmet etmediği açık. Dolarla ihale alanlara hizmet ediyor. Dolarda fiyat garantisi alanlara hizmet ediyor.

- Başkasının kefaletini Hazine’nin sırtına yıkıyorsunuz. İki farklı Türkiye var. Saray’ın Türkiye’si ve vatandaşın Türkiye’si. En başat aktör Erdoğan ve ailesi.

- Saray'ın Türkiyesi'nde beşli çete var, rüşvet alanlar var. Mutfak masrafı diye bir şey yok, eğitim masrafı yok. İşsizlik yok. Bir avuca 85 milyon çalışıyor. Saray’ın Türkiye'sinde oturanlar vatandaşın kanına ekmek doğrayanlardır.

- Devletin hazinesini düzeltmek istiyorsanız soygun düzenine son vereceksiniz, dolarla verdiğin garantileri TL'ye çevireceksin. Köprüden niye dolarla geçiyorsun ya? Bahçeli'ye bir gönderme yapalım, benim bildiğim milliyetçiler TL der, dolarla yine oluyor bunlar?

- Tasarruf yapacaksan vatandaştan değil, Saray'dan başlayacaksın. Neron, Roma'yı yakmıştı; Erdoğan da Türkiye'yi yakıyor.

NERON KİMDİR?

Neron, Roma İmparatorluğu'nun beşinci imparatoru olup, 37-68 yılları arasında hüküm sürmüştür. Asıl adı Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus'tur. Neron, 54 yılında tahta çıkmış ve 68 yılında intihar etmiştir. Saltanatı oldukça tartışmalı ve karmaşık bir dönemi ifade eder. İşte Neron hakkında önemli notlar:

Genç Tahta Çıkışı: Neron, Roma İmparatoru Claudius'un üvey oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Claudius, Neron'un tahta çıkmasını sağlamıştır ve Neron, sadece 16 yaşındayken imparator olmuştur.

Başlangıçta Popülerlik: Neron'un saltanatının başlangıcında, halk arasında oldukça popülerdi. Genç imparator, sanat, tiyatro ve müziği destekleyerek ve sosyal reformlar yaparak popülaritesini artırdı.

AKP'li vekil: Geçinemiyoruz AKP'li vekil: Geçinemiyoruz

Kötü Yönetim ve Zulüm: Ancak zamanla Neron'un yönetimi baskıcı ve zulümcü bir hal aldı. İmparatorluğun içinde ve dışında çeşitli sorunlarla karşılaştı ve yönetim tarzı hoşnutsuzluğa neden oldu.

Büyük Roma Yangını: En çok hatırlanan olaylardan biri, büyük Roma yangınıdır. 64 yılında çıkan bu yangın, büyük hasarlara neden olmuş ve Roma halkı tarafından Neron'a atfedilmiştir. Fakat bazı tarihçiler, bu suçlamaların onun tarafından uydurulduğunu düşünüyor.

Hristiyanlara Zulüm: Neron'un saltanatı, Roma'da Hristiyanlara yönelik ilk büyük zulümlerle de ilişkilendirilir. Bazı tarihçilere göre, büyük Roma yangınından sonra Hristiyanları suçlayarak onlara işkence ve ölüm cezaları verdi.

İsyan ve İntihar: Neron'un yönetimi, İmparatorluğun çeşitli bölgelerinde isyanlara neden oldu. 68 yılında, ordusu tarafından terk edilince ve yakalanacağını anlayınca intihar etti.

Neron'un hükümdarlığı, Romalı tarihçiler tarafından çeşitli açılardan eleştirilmiştir. Onun saltanatı, Roma İmparatorluğu tarihindeki önemli dönüm noktalarından birini oluştururken, aynı zamanda tartışmalı ve karmaşık bir dönem olarak da bilinir.