CiddiGazete- 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler, bugün TBMM Genel Kurulu'nda başladı.

Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe sunumunu gerçekleştirdi.

Görüşmeler, Oktay'ın sunumunun ardından partiler adına yapılan konuşmalarla devam etti.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ERDOĞAN'A TEPKİ

İyi Parti, MHP ve HDP adına genel başkanlar ya da grup başkanvekilleri tarafından yapılan konuşma sonrası kürsüye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

- Bütçe dediğimiz belge maliye açısından bir ülkenin ekonomisi açısından en temel yasadır. Bütçe tasarısının yasalaşması için de özel bir prosedür vardır.

- Başbakan kendi bütçesini özgüvenle anlatırdı. Şimdi başkan soruyor: "Komisyon nerede?" Komisyon burada. "Hükümet nerede?" Hükümet yok.

İşte 'mutabakat metni'nden öne çıkanlar İşte 'mutabakat metni'nden öne çıkanlar

- Mehmet Uçum. Cumhurbaşkanı danışmanı. "Bu tek kişilik hükümettir" diyor. Tek kişilik hükümetse gelecek buraya bütçesini savunacak. Halkın oy vermediği atanmışların gelip bizden oy istemesini kabul etmiyoruz.

-Atanmışlar gelmişler buraya, bütçeyi sunuyor. Talimat almadan hiçbir bakan parmağını kaldıramaz. Yangın söndürmeye gidiyorlar. "Cumhurbaşkanı'nın talimatı ile yangını söndürmeye başladık" diyorlar.

- Seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın gelip bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır. 1 Ekim’de geldi, Meclis’i açtı. Açtı da ne oldu? Kimsenin konuşmadığı ortamda konuştu. Biz konuşunca gelmiyor.

- Bu sistem sizi siyaset yapmaktan alıkoydu. Yapamıyorsunuz, siyaset. Bakanları da atandı. Bizim soru önergelerimize cevap vermiyorlar. Meclis başkanını anlıyorum onu da aynı irade seçti.

"DEVLETİN TEMELİ HUKUK İLKELERİ ÜZERİNE KURULUR"

- KKM, 20 Aralık akşamı başladı. 20 Ocak’ta da kanun buraya geldi. Anayasaya’da vergi kanunla konulur, kanunla kaldırılır der. Bu ne demektir? Ben Meclis’e ne zaman istesem kanun getiririm benim askerlerim kabul eder, demektir.

- Devlet harcamaları keyfi yapılmaz. Devlet dediğiniz kurum liyakatle yönetilir. Devlet, bir kişinin iradesi ile yönetilmez. Devletin temeli hukuk ilkeleri üzerine kurulur.

- İkili bir yapı oluştu ülkede. Artık iki Türkiye var. Biri saray ve şürekasının, beşli çetelerin yaşadığı Türkiye. O Türkiye’de her şey var. Masalar dolup taşıyor. Ejder meyveler var. Evlatların vakıfları var.

- Evlatlar birbirlerine çekirdek yollar gibi para gönderiyorlar. Bu Türkiye, diğer Türkiye’nin 481 milyarını hortumlamış durumda. Pudracılar var, baronlar var.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını sosyal medya hesabından “Sarayın yalanlarına karşı, halkın gerçekleri… #İkiTürkiye” ifadeleriyle paylaştı.