CiddiGazete- CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, ‘Bay Kemal’in Tahtası’ isimli seçim kampanyası videosunun beşincisini paylaştı.

Kılıçdaroğlu, “Bay Kemal'in Tahtası-5. Çok hazırız sevgili halkım! Yaşama sevincinizi o kadar hızlı geri döndüreceğiz ki, inanamayacaksınız” notunu düşerek paylaştığı videoda şu açıklamalarda bulundu:

“Sevgili halkım;

Zenginleşmemizin şartlarından biri, Türkiye’yi bir üretim ve ticaret üssü haline getirmek. Biliyorsunuz, Çin’in geliştirdiği Yeni İpek Yolu Projesi’nde Türkiye önemli bir jeopolitik avantaja sahip. Vatandaşımızın zenginleşmesi, Anadolu’nun kalkınması, depremden etkilenen şehirlerimizin yeniden cıvıl cıvıl hale gelmesi için üretim şart, ticaret şart, dünyayla rekabet etmemiz şart. Bu nedenle İskenderun’da yeni bir Gemi Sanayi Özel Ekonomi Bölgesi kuracağız.

Dünya ticaretinin yüzde 80’ini denizcilik sektörü taşıyor. Dünyada ticaret hacmi her geçen gün büyüyor. Türk armatörleri ise büyük taşıma kapasiteli gemi siparişlerinin ancak yüzde15’ini tersanelerimizde inşa edebiliyorlar. Çünkü büyük tonajlı gemi siparişlerini karşılayabilecek tersanelerimiz yok. İşte bu yüzden, Türk gemi inşa sanayisini geliştirmemiz ve dünya pazarlarında söz sahibi olmasını sağlamamız gerek.

200.000 deytveyt ton(DWT) büyüklükteki gemilerin, motorundan gövdesine kadar bütün parçalarını Türkiye’de üreteceğiz. Akdeniz Bölgesinde konumlanacak tersane, sadece yüksek kapasiteli gemilerin üretimi ile görevli olacak. Bu tersane, Türkiye içinde üretim yapan çok sayıda tersaneyle orantısız rekabet yaratmaması için, belirlenen büyüklüğün altında gemilerin üretimini kabul etmeyecek. Türk gemi inşa sektörünün, yüzyıllara dayanan mesleki bilgi mirası ve becerisini yenilikçi teknoloji ile birleştireceğiz. Rekabetçi ve yüksek kaliteye sahip gemiler inşa edeceğiz. Türkiye’yi adım adım dünyanın lojistik ticaret üstüne dönüştüreceğiz. Akdeniz’de öncü olacağız. Jeopolitik konumumuzu lehimize kullanarak büyüyeceğiz.

Sevgili halkım, Türkiye bunu hak ediyor.

Başaracağız, sana söz.

Sağlıcakla kalın”