CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olan AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın kardeşi, 2009 yılında Kızılay Çekmeköy Şube Başkanlığı ve 2013 ile 2019 yılları arasında da Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. İlhami Yıldırım, 2019 yılında Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı görevine tekrar seçildi.

Emine Erdoğan ile Bilal Erdoğan'ın desteklediği iddia edilen Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise Kızılay'ın İstanbul Şubesi'ni yeniden İlhami Yıldırım'a vermek istemedi.

"GİZLİ RAPOR HAZIRLANDI"

Kınık, İlhami Yıldırım'ın dışında Binali Yıldırım'ın kızı Büşra Bahar Köylübay gibi aile üyeleri ile akrabalarının da yönetiminde yer aldığı Kızılay'ın İstanbul Şubesi için 2019 yılında, Kızılay Teftiş Kurulu Başkanlığı'na "gizli" ibareli bir rapor hazırlattı. Raporda, İlhami Yıldırım'ın üç dönem kuralına takıldığı, buna rağmen şube başkanlığını aday olarak kazandığı ve bunun Kızılay Tüzüğü'ne aykırı olduğu belirtildi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın da imzasının yer aldığı raporda, Kızılay Genel Merkezi'nden gönderilen iki ayrı yazıya rağmen İlhami Yıldırım'ın 3 Şubat 2019'daki kongrede aday olup seçildiği, Yıldırım'ın Kızılay Merkez direktif ve talimatlarına aykırı iş ve işlem yürüttüğü, genel merkezin bildirim ve uyarılarını dikkate almadığı belirtildi. Raporda, İlhami Yıldırım'ın başkanı olduğu Kızılay İstanbul Şubesi yönetiminin görevden alınması gerektiği ve bunun için de Kızılay Yönetim Kurulu'ndan karar çıkması gerektiği ifade edildi.

Yıldırım'ın ekibi bu duruma, "İlhami Yıldırım, bir dönem Kızılay Çekmeköy Şubesi'nin, iki dönem ise Kızılay İstanbul Şubesi'nin başkanlığını yaptı. Bu nedenle İstanbul Şube Başkanlığı için üç dönem kuralına takılmıyor; yeniden şube başkanı olabilir" diye itiraz etti.

Ancak bu gelişmenin ardından İlhami Yıldırım görevinden alındı, Kızılay İstanbul Şubesi'nde 28 Nisan 2019'da yeniden kongre yapıldı. İlhami Yıldırım'ın desteklediği ekip seçimi kazandı; Mehmet Uğurelli Kızılay İstanbul Şube Başkanı oldu.

Valilik açıkladı: 5 polise gözaltı Valilik açıkladı: 5 polise gözaltı

"BİR KENTTE İKİ ŞUBE"

Erdoğan ailesinin tam desteğini sürdürdüğü Kızılay Başkanı Kerem Kınık, yenilgiyi kabullenemedi ve İstanbul'da paralel bir şube kurdu. "İstanbul İl Merkezi Şubesi" ismi verilen Kızılay şubesinin başına da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AKP'li Meclis Üyesi Kadem Ekşi getirildi.

Tüm ilçe şubeleri, İstanbul İl Merkezi Şubesi'ne bağlandı, Kızılay Genel Merkezi de tüm iş ve işlemleri bu şube üzerinden yürütmeye başladı. İlhami Yıldırım ekibinde olan Kızılay İstanbul Merkezi Şubesi de paralel şube kurulmasıyla yalnızlaştırıldı.

Yani İstanbul'da Yıldırım ailesi Kızılay İstanbul Merkez Şubesi'nin yönetimini destekliyor. Hatta İlhami Yıldırım ile Büşra Bahar Köylübay, deprem bölgesinde İstanbul Merkez Şubesi'nin çalışmalarına katılıyor. Kerem Kınık'ın ekibi ise paralele şube olarak adlandırılan Kızılay İl Merkezi Şubesi'nde faaliyet gösteriyor.

Binali Yıldırım'ın ise Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın Erdoğan ailesi tarafından desteklenmesi nedeniyle bu çekişmeye doğrudan dahil olmadığını iddia ediliyor. Ancak, Kerem Kınık'ın Yıldırım ailesini Kızılay'da saf dışı bırakmak için paralel bir şube kurması, İlhami Yıldırım için gizli raporlar hazırlatması uzun süredir tartışılıyor. (Birgün)