CiddiGazete- AKP döneminde yardım kuruluşu olmaktan çıkarak skandalların merkez üssü haline gelen Kızılay'da makam aracı saltanatı kurulduğu ortaya çıktı. Yüksek maaşlar ve huzur hakları alan onlarca Kızılay yöneticileri, lüks makam araçlarından da mahrum bırakılmadı!

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremden sonra çadır sattığı için 12 Mayıs'ta istifa ettirilen Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın dört makam aracı olduğu ortaya çıktı. Kınık'ın istifa etmesine rağmen bazı araçları kuruma geri iade etmediği de iddia edildi.

SABIKALI GENEL MÜDÜR

Asrın yolsuzluğu olarak bilinen Deniz Feneri skandalında hapis ve para cezası alan Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan'a da iki makam aracı tahsis edildiği belirtildi. Bunun haricinde birçok yönetim ve denetim kurulu üyesine, İbrahim Altan'ın haricindeki 8 genel müdüre de makam aracı verildi.

Bu 8 genel müdür arasında Bilal Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve Kartal İmam Hatip Lisesi'nden mezun olan Halil İbrahim İzgi ile yandaş Sabah'ın bile "FETÖ'yle ilişkili olduğunu" iddia ettiği Kızılay Kan Hizmetleri Müdürü Saim Kerman da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkadaşı olduğu bilinen İsmail Hakkı Turunç da Kızılay'ın makam aracı verdiği isimler arasında yer aldı. Kızılay yönetiminin, Turunç'a verdiği aracın kiralık olduğu ifade edildi. İsmail Hakkı Turunç'a "Türk Kızılay İyilik Elçisi" unvanı nedeniyle makam arabası verildiği açıklandı.

57 KİŞİLİK ARAÇ LİSTESİ

Kurum yöneticilerinin "maaş almıyorlar, gönüllüler" dediği Genç Kızılay yapılanmasının başkanı olan Ömer Faruk Çalışkan'a da makam aracı verildi. Ayrıca AKP'ye yakınlığıyla bilinen Genç Kızılay'ın başkanı ile yöneticilerinin yaptıkları birçok harcamayı da Kızılay'a ödettikleri iddia edildi.

Kızılay Derneği'nin 57 kişilik makam aracı listesinde hukuk müşaviri Ahmet Karakaya'dan Basın Müşaviri Selahattin Bostan'a, Genel Başkan Asistanı Cemal Gökbulut'tan Genel Başkan Özel Kalem Müdürü Burak Ünver'e kadar birçok yöneticinin ismi yer aldı. Ayrıca, genel müdür danışmanları ile "20 direktör" ve 2 müdür unvanlı yöneticiye de makam aracı verildiği belirtildi.

Kızılay Derneği'nin makam aracı verdiği isimlerin yanı sıra tüm tepkilere rağmen Kızılay Yatırım Holding adı altında holdingleşerek 12 ayrı şirket kuran Kızılay'ın bu şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ile müdürlerine de makam aracı verdiği ifade edildi.

STANDARTLARA UYGUNMUŞ

Kızılay Basın Müşavirliği ise onlarca kişiye tahsis edilen makam araçlarına dair açıklama yaptı. Kızılay'dan yapılan açıklamada önce onlarca kişiye araç verildiği reddedildi; daha sonra kabul edildi.

Kızılay'ın açıklaması şöyle:

"Kızılay'da araç kullanımı ile ilgili iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Kızılay 155 yıllık köklü bir kurum kültürüne sahip yardım kuruluşudur. Ayrıca uluslararası Kızılay Kızılhaç Hareketi'nin de etkin bir üyesidir. Kızılay'ın diğer uygulamaları gibi araç kullanımına ilişkin uygulamaları da mensubu olduğu insani yardım teşkilatlarının standartlarına uygun olarak yürütülmektedir. Kızılay'da belirli seviyedeki yöneticilere görevleri nedeniyle tahsis edilen araçlar, görevin gerektirdiği kadar akaryakıt limitiyle kısıtlıdır."

9 TEMMUZ’DA YENİ BAŞKAN SEÇİLECEK

Kızılay, yeni genel başkanın seçileceği kongrenin 9 Temmuz'da Ankara'da düzenleneceğini duyurdu. Son dakika değişikliği olmaz ise Kızılay Başkanlığı koltuğuna Menzil cemaatine mensup Fatma Meriç Yılmaz'ın oturacağı ifade edildi.

(Birgün)