Sünni İslam'ın Hanefi mezhebini kendine "rehber" edinen aşırı radikal görüşlü Taliban, İslam dışı bir hareket değildir; tersine Sünni İslam'ın görüşlerini tavizsiz uyguladığı için namaz dualarından başka din bilgisi olmayanlar onları din dışı görmektedir.

"Türkiye Talibanlaşıyor" dediğimde birazcık din bilgisi olanlar susuyor, olmayanlar "Taliban sapıktır, Türkiye'de Taliban zihniyeti yoktur" diyorlar. Bunlar da bizim ülkücü dindarlar.

Taliban kadın şair Nadia Anjuman'ı şiir yazdığı için öldüresiye döverek ortadan kaldırdı. "Filenin Sultanları" Avrupa şampiyonu olduğu için onları hayal dünyasında taşlayarak öldüren yüzbinler var Türkiye'de. Şimdilik "Bu kızların getirdiği kupa haramdır" demekle yetiniyorlar. O sözlerin gerisinde neler yatıyor, bilenler iyi biliyor.

★★★

MEVALİ VE TEVRAT ADLARI

Feysbuk arama penceresinden arama yaptım. "Mevali” adını taşıyan birçok kişi gördüm. Mevali Müslüman olmuş köle veya aşağı tabaka insanı demek; o yüzden Araplar Türklere "mevali" derler. Peki bu insanı küçülten "Mevali" çocuklara ad olarak konur mu?..

Bu kadar saftiriklik de çok fazla. Arapça olsun da çerden çöpten olsun mantığı bu.

Başka bir erkek ismi: Tevrat... Tevrat Musa Peygamberin ölümünden sonra yazılmış uyduruk, kaydırık Yahudi tarihi. Bizim saftirik Türkler nasıl bir amaçla çocuklarına Tevrat adını koydular?.. Bu adın İslamla da ilgisi yok Türklükle de...

Benim adım Mevali ya da Tevrat olsaydı, 18 yaşını doldurduğum gün mahkemeye koşar değiştirirdim.

★★★

İnternette gezinirken bir dergi adına rastladım: Nevzuhur.

Sunum yazısısında diyorlar ki:

"Nev Farsça bir kelimedir, yeni anlamına gelir, zuhur ise Arapçadır yeni ortaya çıkan, görünen anlamındadır. Atalarımız bunu kullandığı için biz de yaşatmak istedik ve dergimize isim yaptık."

Bu dergiyi köy imamları değil ülkücüler çıkartıyor.

"Atalarımızın yaptığı her şey doğru mudur?" sorgulaması yok.

Araştırılırsa görülecektir; atalarımız Türk'e "Etrak-ı bi idrak" demişler. Bu isimde bir dergi çıkarsak doğru mu olur?...

Dergi yayıncılığını genç dinamizm olarak görürüm ama daha baştan, başı Farsça, sonu Arapça bir adla selam veriyorlarsa hadi yallah Fars'a ya da Arap yarımadasına demek de benim hakkımdır.