CİDDİGAZETE

Yüksek Seçim Kurulu, İYİ Parti'nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz'ın adaylığının 'başvurunun süresi içinde yapılmadığı' gerekçesiyle kabul edilmemesine ilişkin karara yapılan itirazı reddetti.

YSK'NIN İTİRAZ GEREKÇESİ

Kararda şöyle denildi: "Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; 2972 sayılı Kanunun 12. maddesi ve Yüksek Seçim Kurulunun 13/12/2019 tarihli, 2019/1105 sayılı kararı ile kabul edilen Seçim Takvimi uyarınca, Mersin İl Seçim Kurulu tarafından verilen 20/02/2019 tarihli, 2019/17 sayılı kararını kaldıracak hukuki bir sebep bulunmadığı gibi tam kanunsuzluk hali de bulunmadığından, talebin reddine karar verilmesi gerekmiştir.

Kocamaz’ın Demokrat Parti’den adaylığını da yine Mersin İl Seçim Kurulu reddetmişti. YSK, buna ilişkin itirazı ise henüz karara bağlamadı."

İYİ PARTİ'DEN ADAY OLAMAMIŞTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, evrakları İl Seçim Kuruluna geç teslim edildiği gerekçesiyle İYİ Parti’den aday olamamış, daha sonra Demokrat Parti’den adaylık başvurusu yapmıştı. Kocamaz’ın adaylığına ilişkin İl Seçim Kuruluna 5 ayrı dilekçe verilerek itirazda bulunulmuş, yapılan itirazlar İl Seçim Kurulunca kabul edilerek YSK’ye gönderilmişti.

İl Seçim Kurulu tarafından YSK'ye bildirilen geçici aday listesinde Kocamaz’ın adı yer almamıştı.