Habertürk'ten o iddialara cevap Habertürk'ten o iddialara cevap

CiddiGazete- 76 yaşındaki usta oyuncu Köksal Engür hayatını kaybetti. Son olarak Leyla ile Mecnun dizisindeki "ak sakallı dede" rolüyle hafızalarda yer eden Engür'ün ölüm haberini aynı dizide rol alan oyuncu Cengiz Bozkurt sosyal medya hesabından "Köksal abimizi kaybettik, başımız sağ olsun" notuyla duyurdu.

Ardından Bozkurt, "Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağolsun" dedi.

SANAT YAŞAMI TİYATRO İLE BAŞLADI

Engür, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi birçok tiyatroda rol aldı.

AL PACİNO'YA DA SES VERDİ

Ünlü oyuncu, sinema ve dizi filmlerde de rol üstlendi. Birçok yapımda seslendirme de yapan Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki Büdü karakterini, Red Kit çizgi filminde Red Kit'i ve Sünger Bob Kare Şort çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.