CiddiGazete- Son günlerdeki paylaşımları sosyal medyada gündem olan sözde imam Halil Konakçı hakkında inceleme başlatıldı.

AKP'li başkan ceza aldı AKP'li başkan ceza aldı

Edinilen bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, son günlerde sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle imam Halil Konakçı hakkında inceleme yapılacak.

ÜMİT ÖZDAĞ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İçişleri Bakanlığı tarafından yakın koruma tahsis edilen sözde imam Halil Konakçı, uydurma hadisler üzerinden hükümler paylaşırken, Fransızların Hatay'ı işgalinden de övgüyle söz etmişti.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU KONAKÇI'YI YALANLAMIŞTI

Konakçı ayrıca, Hz. İsa Peygamberin annesi Hz. Meryem'in cennette Hz. Muhammet (s.a.s) ile evleneceği yalanını uydurdu. Diyanet kadrosunda görev yapan ve polis tarafından korunan Halil Konakçı'nın yalanına Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ifadelerle cevap vermişti:

Sahih hadis kaynaklarımızda Cennet'te Hz. Meryem ile Hz. Muhammed'in (s.a.s) evleneceğine dair muteber bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Hz. Meryem'e dair Kur'an ve Sünnet'te yer alan bilgilere bakıldığında, onun övülen kadınların başında geldiği, kendisini ibadete adadığı, iffet, ismet ve takvâ gibi faziletleri kendinde toplamış bir şahsiyet olduğu anlaşılmaktadır. (Âl-i İmrân 3/45; el-Enbiyâ 21/91; et-Tahrîm 66/12). Hz. Meryem'in tertemiz olması (Âl-i İmrân 3/42) onun "maddî ve mânevî kötülük ve günahlardan uzak olduğu" şeklinde anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak, Hz. Meryem'in ahirette evlenip evlenmeyeceği veya kiminle evleneceği hususu hakkında Kur'ân-ı Kerim'de bir bilgi bulunmadığı gibi muteber hadis kaynaklarımızda da sahih bir bilgi nakledilmemiştir.

Bu konuda ikincil kaynaklarda hadis alimleri tarafından çok zayıf ve münker olarak (metruk - makbul olmayan) nitelenen bir rivayet yer alsa da bu rivayet dini bilgi değerini haiz değildir.

Bu bağlamda belirtmek gerekir ki Mü'mine yaraşan, inanç ve ibadet hayatında herhangi bir yer tutmayan bu tür gereksiz soruların peşine düşmek yerine, Hz. Meryem'in iffet ve ibadet yönünü örnek almak ve muvahhid bir mümin olduğunu bilerek onu hayırla yad etmektir.

İYİ PARTİLİ KÜRŞAD ZORLU AÇIKLAMA YAPTI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaşı telefonla aradığını belirten İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

- Bildiğiniz gibi bir süredir Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli Halil Konakçı isimli şahsın Türk Milletini rencide eden provakatif açıklamaları gündemimizi meşgul etmektedir.

- Bu hadsiz açıklamalar sebebiyle sabah saatlerinde Sayın Genel Başkanımız adına DİB Ali Erbaş'ı aradım, kendisi yurtdışında olduğu için Başkan Yardımcısı Kadir Dinç ile görüşme gerçekleştirdik.

- Söz konusu şahısla ilgili "neden bir işlem yapılmadığını" sorduk ve Genel Başkanımızın hassasiyetini açıkça kendilerine ilettik.

- Ardından bu provokatör şahısla ilgili gerekli incelemelerin başlatıldığını tarafımıza bildirdiler. Bu işin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.