CiddiGazete- Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, geçtiğimiz 31 Aralık'ta kadro ilanı yayımladı. Fakültenin dekanı Prof. Dr. Mine Ulusoy'un kızı da bu ilana başvuruda bulundu ve yapılan sınavda en yüksek puanı aldı ancak sınav sonuçları açıklandıktan sonra rektörlük, 13 Şubat'ta ilânı iptal etti.

İptal kararının arkasındaki gerekçe ortalığı ayağa kaldırdı. AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta'nın, rektör Prof. Dr. Osman Nuri Çelik'ten D.A.T'nin kadroya alınmasını talep ettiği ve bu kişinin sınavda başarısız olduğu iddia edildi.

Öğretmen atamasında geri sayım Öğretmen atamasında geri sayım

Sınavın iptal edilmesinin ardından, sınavda en yüksek notu alan dekan Ulusoy'un kızı, "hakkının gasp edildiği" gerekçesiyle rektörlüğe dava açtı.

Ardından rektörlük, dekan Mine Ulusoy'un görevden alınmasını talep etti. Ancak Yükseköğretim Kurulu (YÖK), mevzuata uygun olmayan bir şekilde Ulusoy'u görevden alamayacaklarını belirtti. Bu süreçte, yeni bir dekan atanana kadar rektör Nuri Çelik geçici olarak dekanlık görevini üstlendi.

Gelişmelerin üzerine dekan Mine Ulusoy, görevden alınma gerekçesini sorduğunda, rektör Nuri Çelik'in "Kızın kurumumuzu mahkemeye vererek zedeledi. Bu yüzden seni dekanlık görevinden aldık" cevabını verdiği iddia edildi.