Kışın her köpek ırkının bakıma ve özene ihtiyacı vardır. Ancak özel olarak ilgilenilmesi gereken hayvanlar da vardır. Bunlar: yavru köpekler, yaşlı köpekler ve kısa kürklü köpeklerdir.

KUAFÖR ZİYARETİ

Köpekler kış yaklaşırken en son ekim ayında kuaförü ziyaret etmelidir. Kış döneminde özellikle dışarıda yaşayan köpekler çok sık yıkanmamalıdır. Kış köpekler için zor geçer. Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havayla baş edebilmek için ekstra bakıma ihtiyaç duyabilirler.

BESLENME

Bütün hayvanlar kış mevsiminin şartlarına göre beslenmelidir. Kışın dışarıda yaşayan hayvanlara diğer mevsimlere göre enerjisi daha yüksek mamalar verilmelidir. Bu tip mamalar köpeğinizin vücut ısısını sabit tutmasına yardımcı olur. Evde yaşayan hayvanların yemeğini azaltmak bile gerekebilir, çünkü kışın çoğunlukla egzersiz yaptırılmazlar, bu da kalori yakmamaları sonucunda şişmanlamalarına yol açabilir.

KÖPEK KULÜBESİ

Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havadan korunabilecekleri bir barınağa, kulübeye ihtiyaç duyarlar. Kışın köpek kulubesi için şunlara dikkat edilmelidir.

Köpek kulübesi;

- Cereyandan sakınılmalıdır.

- Zemini izolasyonlu olmalıdır. (ahşap, kauçuk vb.)

- Rüzgar almamalıdır.

- Köpeğin vücut ısısı kulübeyi ısıtabilmelidir. İçini ısıtamayacağı kadar büyük kulübe olmamalıdır.

- Kapısı güney-güneydoğu olmalıdır.

- Kapısında plastik bir kanat ya da kapak olmalıdır.

- Eğer köpeğinizi taşınabilir bir ısı kaynağı ile ısıtacaksanız, ısı kaynağının mutlaka kafesleri olmalı ve köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyulmalıdır.

PATİ KONTROLÜ

Kış aylarında patileri düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kar ve buz tırnaklarının arasına zarar verebilir. Yollara buzların erimesi için dökülen kaya tuzu köpeğinizin patisine zarar verir ve mutlaka temizlenmelidir.

ANTİFİRİZ TEHLİKESİ

Antifriz zehirlidir. Renksiz, kokusuz ve tatlı olduğu için köpeğinize çekici gelebilir. Kışın yerlerde bol bol bulunabilir ve köpeğiniz iştahla yalayabilir. Belirtiler, antifiriz alınmasından 30 dakika ile 12 saat arasında çıkabilir. Klinik belirtiler, sarhoş gibi hareket etme, halsizlik, tikler ve kasılmadır. Zamanında tedavi edilmezse akut böbrek yetmezliğine bağlı ölüm şekillenir.