CiddiGazete- AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı, Ankara'da, "Kadim Doğrular Işığında Yenilikçi Aile Politikaları Çalıştayı" düzenledi. Çalıştaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldı. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'in sunumuyla başlayan çalıştayda daha sonra Bakan Özer konuştu.

Özer, İsveç'te Kuran-ı Kerim'e yapılan saldırıyı eleştirerek, "İsveç'in son zamanlarda bardağı taşıran hamleleri devam ediyor. Öncelikle Cumhurbaşkanımız ile ilgili aşağılık bir eylemde bulundular sonra kutsal kitabımıza saldırdılar ve bir de NATO'ya girmek istiyorlar. Çok ilginç, manidar yaklaşımlar var. Şiddetle kınıyoruz" dedi.

"KADINLARIN OKULLAŞMA ORANI ERKEKLERİ GEÇTİ"

Ardından eğitimde yapılan yatırımları ve hizmetleri anlatan Bakan Özer, Türkiye'de 2000'li yıllarda kadınların eğitimleriyle ilgili çok ciddi problemlerin yaşandığını belirterek, "Eğitimin tüm kademelerinde kızların okullaşma oranları yüzde 50'nin altındaydı. Başörtüsü yasaklarının olduğu bir ülke düşünün. Eğitime erişmenin engellendiği bir ülkeden bahsediyoruz. Son 20 yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimde öyle bir seferberlik oldu ki 2000’li yıllarda orta öğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 39 iken bugün yüzde 96. Ortaokul ve yüksek öğretim alanında engeller kaldırıldıktan sonra ilk kez hem ortaokul hem de yüksek öğretim alanında kadınların okullaşma oranı erkekleri geçti. Bu çok önemli bir kazanımdır" diye konuştu.

"KÖY OKULLARINI AÇIYORUZ"

2022 yılında bakanlık olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlattıkları "Aile Okulu Projesi"ne de değinen Özer, "Ağustos ayında 81 ilde başladık ve hedefimiz 1 milyon aileye ulaşmaktı. Biz bu projeyi başlattığımız zaman 1 milyon rakamını çok afaki bulduk ama bir yılın sonunda 1 milyon 145 bin 555 aileye ulaştık. Katılımcıların yüzde 73’ü kadınlardan oluşuyordu. İçişleri Bakanlığımız ile protokol yaptık şimdi muhtarları da eğitime dahil ettik. Tüm muhtarlarımızı 'Aile Okulu' eğitiminden geçiriyoruz.

2023 yılındaki hedefimiz 2,5 milyon aileye ulaşmak. Köy okullarını açıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile 2 bin köy okulunun açılışını Külliye'de yapmıştık. Hane sayısı 10'un üzerinde olan tüm köy okullarını 3 ay içerisinde açacağız. Ama bir değişiklik yaptık; sadece anaokulu ve ilkokul açmıyoruz. Köylerde Halk Eğitim Merkezleri de kuruyoruz.

Öğrencilere ulaşım desteği başladı Öğrencilere ulaşım desteği başladı

Oradaki vatandaşlarımızın, özellikle kadınlarımızın Halk Eğitim üzerindeki kurslara erişebilirliğini arttırabilmek için Aile Okulu da dahil olmak üzere yaşam becerilerini geliştirmek ve değerler ile beraber tekrar temas edebilmesini sağlayacak çok sayıda kursu köylere ulaştırıyoruz. Şu ana kadar 170 bin vatandaşımız ve ağırlıklı olarak kadınlarımız bu kurslardan faydalandılar" ifadelerini kullandı.