CiddiGazete- CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen 124 milyon TL tutarındaki, “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi” ihalesinin 21/b pazarlık usulü ile yapılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Süleyman Soylu, Yediiklim'in afişinden çıktı Süleyman Soylu, Yediiklim'in afişinden çıktı

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birçok ihaleyi Başak Matbaacılık A.Ş’nin aldığını belirten Başarır, “21/b ile yapılan ihale alışkanlığı hemen hemen her bakanlığı sarmış durumda. Artık neredeyse açık ihale usulü istisnai bir durum, 21/b yani pazarlık usulü ihale ise temel yöntem haline gelmiştir. KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız. Suriyeli öğrencilere dağıtılacak olan ders kitapları baskı ve dağıtım işi bile 21/b ile yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Ali Mahir Başarır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ihalede tek teklifi Başak Matbaacılık verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Başak Matbaacılık arasında nasıl bir ilişki var ki sürekli ihaleleri bu şirket alıyor? Suriyelilere gönderilecek olan birçok ders kitaplarının baskı ve dağıtım işinin nasıl bir acelesi var? Burada Bakanlık tarafından öngörülemeyen durum nedir? Merak ediyorum doğrusu. Bizler kamu ihaleleri rekabet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde yapılması gerektiğini defalarca söylerken hemen hemen her bakanlık şaibeli kamu ihalelerine imza atıyor. Üstelik bu ihaleler Sayıştay raporlarına yansıyor ancak kimsenin herhangi bir yaptırıma uğramaması akıl alır gibi değil. Şimdi bir de Sayıştay Başsavcılığı’na AKP’li bir isim atandı. Şimdi bu Sayıştay Başsavcısı hangi soruşturmalara izin verecek hep birlikte göreceğiz.”

BAKAN ÖZER’E SORULAR

Birgün gazetesinin aktardığına göre, “Başak Matbaacılık’ın daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı’ndan almış olduğu ihale 2020 Sayıştay raporuna yansımış ve almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılmasının usulsüz olduğu kanaatine varılmıştır” diye konuşan Başarır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e şu soruları yöneltti:

1- Sayıştay’ın daha önce de Başak Matbaacılık’ın Bakanlığınızdan almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılması konusunda usulsüz olduğu eleştirisi varken, söz konusu yaklaşık 124 milyon TL’lik ihale neden pazarlık usulü olan 21/b ile yapılmıştır?

2- 21/b ile yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin, ne gibi bir acil durumu ya da ne gibi önceden öngörülemeyen bir durumu oluşmuştur?

3- Yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin kaynağı, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden mi yoksa AB fonlarından mı sağlanmıştır?

4- Mili Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu birçok ihalenin 21/b ile yapıldığı gözlenmiştir. Bu kadar çok ihalenin rekabet ve şeffaflık ilkesi ile örtüşmeyen 21/b ile yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

5- Başak Matbaacılık, hangi özelliğinden dolayı sürekli Milli Eğitim Bakanlığı ihalelerini almaktadır? Başak Matbaacılık’ı diğer matbaacılık şirketlerinden ayıran özellikleri nelerdir?"