Komünist şair Abdullah Nefes hayatını kaybetti

Türkiye'deki komünist yapılanmanın içinde yer alan isimlerinden şair Abdullah Nefes , 79 yaşında hayatını kaybetti

Komünist şair Abdullah Nefes hayatını kaybetti

CiddiGazete- Şair Ataol Behraoğlu, haberi Twitter hesabından duyurdu.

Behramoğlu paylaşımında, "Kardeşim, yoldaşım, düşündaşım, 65 yıllık arkadaşım, şair, yazar, aktivist Abdullah Nefes'i kaybettik" ifadelerini kullandı. Abdullah Nefes, bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

ABDULLAH NEFES KİMDİR?

20 Ekim 1941 tarihinde Ilgaz'da PTT memuru Cemil Bey'le ev hanımı Hamide Hanım'ın çocukları olarak dünyaya gelen Abdullah Nefes, ilkokulu Kastamonu Gazi Paşa İlkokulu'nda, liseyi Abdurrahman Paşa Lisesi (Kastamonu) ve Çankırı Lisesi'nde okuduktan sonra, üniversiteyi DTCF ve Hukuk Fakültesinde okudu. 1957 yılından itibaren şiirleri Varlık, Dost, Yeşil, Ilgaz, Çağrı, Yelken, Evrim, Dönem, Elif, Edebiyat ve Eleştiri, Sanat Emeği gibi dergilerde yayımlandı. İlk hikaye kitabı Sürgün ile 1980 Akademi Kitabevi Başarı Ödülü'nü öykü dalında İnci Aral ile paylaştı.

1963 yılında üye olduğu Türkiye İşçi Partisi'nde Ankara Gençlik kolları başkanı ve Ankara Merkez ilçe başkanı oldu. 1965 yılında Ankara İl Sekreterliği'ni yürüttü. Yayıncılık yaşamına 1964 yılında Sosyal Adalet Dergisi ve yayınlarında yazı işleri müdürlüğü yaparak başladı.

1965-66 yılında Dönüşüm dergisini çıkardı ve yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. 1968 yılında Türk Sinematek Derneği Ankara şubesini 3 yıl boyunca yönetti ve bu arada Ser Yayınları'nın kuruluşunda yer aldı.

1971 yılında tutuklanan Abdullah Nefes, 1974 yılına kadar Mamak, Ulucanlar ve Adana Cezaevlerinde yattı.

1975 yılında Ankara Dağıtım, Ser Yayınları ve Ser matbaasını, 1989 yılında Verso ile birlikte Ekim Yayınları'nı kurdu.

Sosyalizm-Teori ve Pratik isimli derginin kuruluşunda yer aldı (1978). DGM mahkemelerinde de yargılanan (1990) Nefes, 1991 ve sonrasında çeşitli yayın evlerinde yöneticilik yaptı ve Umag Yayınları'nda çalıştı.

Türkiye Yazarlar Sendikası'nda yaklaşık 15 yıl Ankara Temsilciliği görevini yürüttü. 68'liler Birliği Vakfı, 68'liler Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Birleşik Sosyalist Parti, Barış Derneği, Türkiye Komünist Partisi kuruluşlarında görev aldı.

Son olarak Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yöneticilik yapan Abdullah Nefes kitapları şöyle:

Dimitrov-Faşizme Karşı Birleşik Cephe, Kalinin -Devrimci Eğitim Devrimci Ahlak, Lenin Kitle İçinde Parti Çalışması -Din Üzerine- Barış İçinde Bir arada Yaşama-Din Üzerine -Troçki- Ekim Dersleri...

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 02:34
YORUM EKLE