Marquez'in 'Yüzyıllık Yalnızlık'ı dizi oluyor

Nobel ödüllü Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in başyapıtı sayılan romanı 'Yüzyıllık Yalnızlık' Netflix dizisi oluyor

Marquez'in 'Yüzyıllık Yalnızlık'ı dizi oluyor

Çevrimiçi film ve dizi izleme platformu Netflix, 1967 yılında çıkan ve bugüne kadar dünya genelinde 50 milyondan fazla satan 'Yüzyıllık Yalnızlık' romanının haklarını satın alarak dizi için hazırlıklara başladı.

'One Hundred Years of Solitude' adını taşıyacak dizi İspanyolca olacak ve büyük bölümü Marquez'in vatanı Kolombiya'da çekilecek.

Yazarın oğulları Rodrigo Garcia ve Gonzalo Garcia Barcha da dizide başyapımcı olarak yer alacak.

‘ZAMANLAMA DAHA İYİ OLAMAZDI’

Rodrigo Garcia, babasının kitabı filme uyarlamak için yıllar boyunca birçok teklif aldığını ancak kitabın bir film süresi içine sığdırılamayacağını ve İspanyolcadan başka bir dilde anlamını yitireceğini düşündüğü için reddettiğini söyledi.

Ancak artık dizilerin sinema kalitesine ulaştığını ve romanı hakkıyla ekranlara taşımak için uygun şartların oluştuğunu savunan Garcia, Netflix'i tercih etmelerini ise şöyle açıkladı:

"Yabancı dildeki dizi ve filmleri dünya çapındaki izleyicilerle buluşturma konusundaki başarısı düşünüldüğünde zamanlama daha iyi olamazdı. Bu macerada Netlix'i ve film yapımcılarını heyecanla destekliyoruz, son halini görmek için de sabırsızlanıyoruz."

YEDİ NESLİN HİKÂYESİ

Büyülü gerçekçiliğin edebiyat dünyasındaki en önemli temsilcilerinden olan Marquez, 2014 yılında yaşamını yitirmişti. Yazarın en önemli eserleri arasında gösterilen 'Yüzyıllık Yalnızlık', José Arcadio Buendía'nın gördüğü bir düş sonrası nehir kenarında Macondo adında bir kasaba kurmasıyla başlıyor ve Buendia ailesinin yedi nesle yayılan hikâyesini anlatıyor.

(Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER