Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı

Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter, Kenter Tiyatrosu'nda yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı. Kenter, Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi

Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı

CiddiGazete

İstanbul’da akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybeden usta tiyatrocu Yıldız Kenter için ilk tören Kenter Tiyatrosu’nda düzenlendi. Törene usta tiyatrocunun ailesi, çok sayıda öğrencisi ve sevenleri katıldı. Sahnede yapılan veda konuşmalarının ardından Kenter’in naaşı Levent Afet Yolal Cami’ine getirildi.

Usta tiyatrocunun kızı Leyla Tepedelen ile manevi kızı Esma Uzun'un taziyeleri kabul ettiği cenaze törenine, sanatçının ailesinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Berhan Şimşek, Orhan Gencebay, Mahsun Kırmızıgül, Nuri Alço, Erol Evgin, Bedri Baykam, Ali Poyrazoğlu, Ferhan Şensoy, Cengiz Bozkurt ve Fırat Tanış'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Müşfik Kenter'in kızı Elvan Kenter, Türk tiyatrosunda bir devrin, babası ve halasının vefatıyla kapandığını anlatarak, "Çok üzgünüm, yüreğim yanıyor. İnşallah yetkililerin söylediği gibi bu değeri koruyabilirlerse devam ettirebilirlerse bizim için en önemli şey bu" dedi.

Tarihçi yazar İlber Ortaylı da Yıldız Kenter'in tiyatroyu tiyatro yapan bir büyük sanatçı olduğunu belirterek, "Kendi özel tiyatrosunu kurması bir yana, Batı edebiyatı, Batı dilleri ve konservatuvar hocalığıyla onun kaybı bir çöküş tabi. İnşallah yerini yenileri alacaktır. Ölüm mukadderat" şeklinde konuştu.

Oyuncu Cengiz Bozkurt ise Kenter'in kendisini Mehmet Ergen ile birlikte Londra'da tiyatro yaparken Türkiye'ye davet ettiğini söyledi.

Bozkurt, "Her zaman güzel anılacak bir ustayı kaybettik, üzerimizde emeği çoktur. Burada karşınızda bulunmama vesile olmuş insandır. Çok güzel anılacak. Öğrencilerinin de onun yolundan gideceğine inanıyorum" ifadesini kullandı.

Kılınan cenaze namazının ardından Kenter'in cenazesi Aşiyan Kabristanı'nda toprağa verildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 15:25
YORUM EKLE