CiddiGazete- Birleşik Arap Emirlikleri'nde sosyal medya tedrici uygulanan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'den 10 bin dolar aldığı ileri sürülen AKP'li Metin Külünk, Oğuzhan Uğur'un Youtube kanalı Babala TV'ye konuk oldu. Hakkındaki iddiaları reddeden Külünk, "1.5 yıllık sessizliğimi burada bozuyorum" dedi.

Sedat Peker'den 10 bin dolar almadığını iddia eden Külünk, "Milli bağımsızlıkçı çizgide siyaset yaptığı için kirli bir operasyonun hedefi olduğunu" ileri sürdü.

SEYİRCİDEN 10 BİN DOLAR SORUSU

Metin Külünk, bir seyircinin sorduğu, "Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi siz misiniz?" sorusuna elindeki kağıttan okuyarak özetle şu cevabı verdi:

10 bin dolar alan siyasetçi ben değilim. Siyasal yaşamda 50'nci yılım. Bizim bir mücadele ahlakımız var. İyilik engel tanımaz temelinde bir paradigmamız var. Çünkü biz aklımızın ve ruhumuzun, yüreğimizin huzur bulduğu yerdeyiz. 81 ili dolaşabilirim, her yerde selam verecek, kapısını bize açacak, çayını içecek bir dostumuz mutlaka vardır. Bunun sebebi siyasete yüklediğimiz misyon, siyasete bakış açımızdır. Çünkü bu uğurda biz yürürken ancak tarih bir şey daha öğretiyor.

Barıştan, huzurdan ve bu çizgide, milli bağımsızlıkçı çizgide olduğunuz zaman her türlü kirli operasyonun tereddütsüz hedefisiniz. Aynı şey yarın sizin için de geçerli olabilir. Oğuzhan'a youtuber dediler, Oğuzhan youtuber mı? (Salondan gelen 'Evet' cevabı üzerine) Hayır değil, Oğuzhan youtuberlığa sığmayacak kadar engin bir iş yapıyor. 1.5 yıldır sustuğum bir konuda burada ilk kez konuşuyorum, Oğuzhan'a teşekkür ediyorum.

"ALAN EL OLMADIK, VEREN EL OLDUK"

Ailem 50 yıldır bilinen bir aile. Biz hiç alan el olmadık. Hep veren el olduk. Yani biz, Metin Külünk, son 20 yılda ekonomik olarak var olmadık. Bizde varken AK Parti iktidarını karşıladık biz. Hiçbir zaman da para odaklı, güç odaklı olmadık. Bizim dostluklarımız pazarlıksızdır. Milletvekilliği döneminde maaşımın yüzde 90'ı milletimin emrinde olmuştur. Maaşımın yüzde 90'ını görmedim. Son 11 yılda hizmetine koştuğumuz insanımızın sayısı 500 bin. Ortalama günlük telefon görüşmem 100'den aşağı düşmüyor. Hiçbirisi bana hal hatır sormak için aramıyor. Dertlerine çare bulmak için arıyor. Gönül almak derdindeyiz.

"BUNDA KANUN DIŞI NE VAR?"

Metin Külünk'ün uzun konuşması üzerine salondan gelen tepkilere Oğuzhan Uğur müdahale etti.

Metin Külünk konuşmasının devamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendi ismini tenzih ettiğini, Sedat Peker'in ise "Ben Metin Abi'ye vermedim, versem söylerdim" dediğini belirtti.

Külünk, 2015 seçimleri sırasında Sedat Peker'in kendisinin başını çektiği "İyilik Engel Tanımaz" çalışmasına katkı sağladığını kabul etti. Külünk o dönemde Sedat Peker hakkında herhangi bir yakalama kararı olmadığını ve Peker'in hayatın her alanında var olduğunu anlattı. Külünk "Şimdi soruyorum bunda kanun dışı, hukuk dışı ne var?" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mayıs 2021'de TRT Haber yayınında, milletvekilliği yapmış bir siyasetçinin Peker'den ayda 10 bin dolar aldığını iddia etmişti. Daha sonra bu milletvekilinin Metin Külünk olduğu ileri sürülmüştü.

Sedat Peker ise 6 Haziran 2021'de yayınladığı videoda Metin Külünk'e ilişkin şunları anlatmıştı:

Sinan Ateş cinayetinden sonra mangal partisi! Sinan Ateş cinayetinden sonra mangal partisi!

"Metin abiyle Ömer Külünk diye bir yakını var mesela, nasıl ilişkimiz onu anlatayım. 'Tefeciler benim yeğenimin yerini almışlar elinden' dedi. O zamanın parasıyla 300 bin lira, dolar üzerinden hesaplayınca bugünün parasıyla 1,5 milyonu buluyor. 'Bir o tefecilerle konuşsan' dedi. Ya dedim Metin ağabey, ben ismimi unutturmaya çalışıyorum, o onu arayacak, o onu arayacak sanki ben tahsilat yapıyormuşum gibi. Dedim ağabey kaç para ben vereyim. O konuda ismi geçen bir iki iş adamı arkadaş var, biz ödeyelim dedik. İş para ödemeye gelince bir tek ben ödedim, tapuyu aldık verdik yeğenine. Biz para verdik mi böyle veririz.

"10 BİN DEĞİL, ÇOK DAHA FAZLASINI VERDİM"

Almanya'daki o dernekler var ya, rica ederdi 'Para yollar mısın' diye, el altından onlara para verilirdi. Ama öyle her ay giden 10 bin yok, seçim zamanı geldiğinde arabasına para bırakırdım. Ya şimdi ben böyle deyince bizim diğer milletvekili tanıdıklar, lan bizi de, lan oğlum biz kimseyi söylemeyiz. Ama Biden miden gel film yap, sonra beni karalama kampanyasına abilik yap. İstesem gömmek için evet verdim derdim ama 10 bin değil çok daha fazlasını verdim. Göreceğiz daha."