CiddiGazete- Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu öncesi Ankara'da görüşme trafiği hızlanırken Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ile bir araya geldi.

İki isim, kritik görüşme sonrası kameraların karşısına geçti. AKP Kurtulmuş, "Umuyoruz ki Zafer Partisi de Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a destek verir" ifadesini kullanırken; tebessüm eden Özdağ, "Aramızda temel farklılıklar olduğu açıktır. Faydalı görüşme olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Numan Kurtulmuş, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında şöyle dedi:

"Oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ümit ediyoruz ki Zafer Partisi bu anlamda genel çerçevede sayın Erdoğan'a destek verir. Türkiye'nin milli güvenlik meselelerini, bölünmez bütünlüğünü, güney sınırlarımız başta olmak üzere terör örgütlerinin tehdit altında bıraktığı ulusal güvenliği konuştuk.

85 milyon vatandaşımızı tehdit eden önemli bir mesele olduğu, buna karşı ortak duruş sergilenmesi gerektiği konusunda ortak fikir belirttik. Göçmenler meselesinin önemli olduğunu, bu meselenin Türkiye'nin isteği doğrultusunda değil, şartların zorlaması doğrultusunda ortaya çıktığını müzakere ettik. Epey zamandır hükümetimiz Suriyelilerin geri dönüşü için projelerini çalışıyor. 550 bine yakın Suriyeli kendi memleketlerine, oluşturulan güvenli bölgelere geri dönmüştür.

Önümüzdeki dönemde 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü süratle sağlayacağız. Böylece bir an evvel Suriyelilerin güvenli ve gönüllü geri dönüşünün temini için çalışmalar devam ediyor. Bu noktada Zafer Partisi'nin görüşlerinin de destekleyici olacağını düşünüyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu '10 milyon Suriyeli'yi getirdiniz, 10 milyon daha getireceksiniz' dedi. Bunun doğru olmadığını kendi de biliyor.

Bizim açımızdan çok faydalı bir görüşme oldu. Ümit ediyorum ki Zafer Partisi bu görüşmeyi değerlendirecek ve 28 Mayıs'la ilgili tutumunu belirleyecek."

Saray'dan 'liste' yalanlaması Saray'dan 'liste' yalanlaması

ÜMİT ÖZDAĞ NE DEDİ?

Numan Kurtulmuş'tan sonra Ümit Özdağ'ın değerlendirmesi şöyle oldu: "Türkiye'nin güvenliği başta olmak üzere kapsamlı bir değerlendirmede bulunduk. Bu çerçevede terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik faaliyetlerini, bu faaliyetler karşısında alınması gereken politika uygulamalarını değerlendirdik. Sığınmacı ve kaçaklar meselesi ve Zafer Partisi'nin ısrarla Türkiye'nin gündemine getirdiği çözüm önerilerin getirdik. Aramızda temel farklılıklar olduğu açıktır. Zafer Partisi'nin politikası 'gerekirse zorla' şeklinde değerlendirilebilecek politikadır. Çok faydalı görüşme odluğunu düşünüyorum. Sonuçları kendisiyle tekrar değerlendirme imkanımız olacak."

"ARAPÇA KONUŞAN SEÇMEN" İDDİASI

Kurtulmuş: "Türkiye'de sayıları abartıldığı kadar olmayan, vatandaşlığı kazanmış olan az sayıda Suriyeli'nin de, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak oy kullanma hakkı var."

Özdağ: "Türkçe bilmeyen insanların da seçmen olduğunu, yurt dışında oy kullandıklarını biliyoruz. Bununla ilgili çözüm önerilerinde bulunmuştuk. Vatandaşlık verilen herkes 10 sene geçmeden, Türkçe'yi öğrenmeden Türk milletinin kaderiyle ilgili oy kullanamasın, gayri menkul satışıyla vatandaşlık verilmesin. Tekrar görüşeceğiz ancak herhangi bir teklif yok."